Federální bitva se Slováky nebude, Čechům se ve čtvrtfinále postaví Američané

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 5. 2016 10:26) - MS v hokeji 2016 autor: knp

Stejně jako předloni se čeští hokejisté utkají ve čtvrtfinále mistrovství světa s nevyzpytatelnými Američany (čtvrtek 15.15). Ti sice v přímém duelu o poslední zbylé místo v play off podlehli Slovákům 2:3, jenže stalo se tak až v prodloužení. A bod zámořskému výběru, který na turnaji porazil jen Bělorusy, Francouze a Maďary, k postupu dál stačil. Slováci vedli, poté dokázali vyrovnat na 2:2, Daňův rozhodující zásah však přišel až v čase 60:59… Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Finsko s Dánskem, Rusko s Německem a Kanada se Švédskem.

Nick Foligno slaví postupový gól Američanů do slovenské sítě

Nick Foligno slaví postupový gól Američanů do slovenské sítě,zdroj: Profimedia.cz

Při 3bodové ztrátě 5. Slováků na 4. Američany byly před utkáním karty rozdány jasně – jakýkoliv bodový zisk udrží ve hře zámořský výběr. Ten měl také v 5. minutě první obrovskou šanci po zaváhání gólmana Júlia Hudáčka, jenž za brankou rozehrál přímo na hůl soupeře, ale pak dokázal odvrátit jasnou trefu skokem plavmo do ohně, kde byla před Hinostrozou prázdná klec.

V 19. minutě to mohlo Američany hodně mrzet, neboť Jaroš po dlouhých 162 minutách a 13 vteřinách ukončil čekání svého týmu na šampionátu na vstřelený gól. Ještě výrazně lépe mohlo být Slovákům ve 25. minutě, kdy Réway při přesilovce zakončil bekhendem z dorážky do odkryté branky, jenže minul.

Záhy si zahráli v početní výhodě Američané a pouhou vteřinu před návratem potrestaného Graňáka na led si osamocený Nelson poradil při obtížné dorážce a vyrovnal. Jeho týmu vyšel výtečně nástup do 3. třetiny. Foligno se dokázal zorientovat před Hudáčkovým brankovištěm a favorit otočil skóre na svou stranu.

Jenže Slováci nerezignovali. Ve 49. minutě se po Hanifinově hákování hodně zlobili na sudí, že po Réwayově úniku neměli možnost zahrávat trestné střílení. Vyrovnat se povedlo až Skalickému. Daňo a Lušňák však další možnosti nevyužili a gólem neskončila ani slovenská power play. Daňův zásah v prodloužení tak byl jen malou náplastí pro Cígerův výběr.

Chyběla nám zkušenost, shodli se vzácně slovenský kouč i média

Američané tak postoupili mezi elitní osmičku pošesté v řadě, zato Slováci budou potřetí za sebou v bojích o medaile chybět. „Máme mladý tým, který bojoval s řadou problémů jako je disciplína nebo koncentrace plných 60 minut,“ hodnotil kouč vyřazených Zdeno Cíger. „Kluci dnes moc chtěli vyhrát a ukázali, co v nich je. Na tom, co jsme dnes viděli, chceme v budoucnosti stavět,“ řekl Cíger, jako by si byl jistý tím, že jej neúspěch nebude stát místo u týmu.

List Plus Jeden deň jeho slova o složení mužstva kritizuje. „Už při tvorbě týmu nastala chyba, protože jsme postrádali jeho vyváženost: starší, střední a mladší generace. Trenér Cíger se vyjádřil, že staré hráče nebude oslovovat, protože jim chybí motivace,“ uvedl deník. Jenže podle něj mladí hráči zaostávali za soupeři v bruslení, a když pak nestíhali, pomáhali si fauly. Ostatně v přesilovce dali Američané gól, jejž už Slováci zvládli jen dorovnat…

O neporazitelnost na MS přišla po 16 zápasech v řadě Kanada, obhájci titulu prohráli v boji o 1. příčku v petrohradské skupině B s Finskem 0:4. Vítězové zůstali jediným neporaženým týmem na šampionátu. Čisté konto proti obhájcům zlata z Prahy vychytal Mikko Koskinen. Rusové po úvodní porážce s českým mužstvem vyhráli 6. zápas v řadě, když zdolali Švédsko 4:1. Spolu s Kazachstánem sestoupilo Maďarsko.

Výsledky – 12. den:

Skupina A (Moskva):

Česko – Švýcarsko 5:4 (1:1, 1:0, 3:3)

Branky a nahrávky: 17. Birner (Kempný, Řepík), 25. Kašpar z trest. střílení, 42. Zaťovič, 50. Zohorna (Kousal, Kolář), 55. Jordán – 12. Hollenstein (Andrighetto, Schäppi), 46. Moser (Du Bois, Trachsler), 56. Schneeberger (Moser, Hofmann), 60. Andrighetto (Hollenstein). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Piechaczek (Něm.) – Otmachov (Rus.), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7101.

Rusko – Švédsko 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Dadonov (Panarin, Šipačov), 18. Panarin (Šipačov, Marčenko), 22. Dacjuk (Zajcev), 30. Ljubimov (Mozjakin, Dacjuk) – 42. Ekholm (Larsson, Wennberg). Rozhodčí: Kubuš (SR), Rantala (Fin.) – Chartrand-Piche (Kan.), McIntyre (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.181.

Lotyšsko – Norsko 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Indrašis (Galvinš) – 17. K. Olimb (Rosseli Olsen), 21. Holös (Martinsen, Zuccarello), 21. Johannesen. Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) – Lederer (ČR), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 3:8, navíc Rosseli Olsen (Nor.) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 6037.

Skupina B (Petrohrad):

USA – Slovensko 2:3p (0:1, 1:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43. Foligno (Larkin) – 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko, Graňák), 61. Daňo (Švarný, Meszároš). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Sidorenko (Běl.) – Lazarev (Rus.), Suominen (Fin). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Diváci: 5080.

Kanada – Finsko 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Kivistö (Rantanen), 37. L. Komarov (Mikael Granlund), 39. Pyörälä (Aho), 43. Koskiranta (Pyörälä). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) – Lhotský (ČR), Ritter (USA). Vyloučení: 6:2. Bez využití. Diváci: 5890.

Bělorusko – Francie 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Stas (Linglet, Gotovec), 39. Platt (Linglet, Gotovec), 45. Stas (Linglet, Platt). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Öhlund – Malmqvist (oba Švéd.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 4895.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Slovenská hokejová reprezentace Americká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016