Kanada zdemolovala Švédy 6:0! Je těžké to jen vyslovit, lkali poražení

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Svou nejtěžší porážku v historii play off mistrovství světa, které se tímto způsobem hraje od roku 1992, dnes museli strpět Švédové. Od Kanady schytali ve čtvrtfinále debakl 0:6, obhájci zlata tím odpověděli nejlepším možným způsobem na pochyby, které se na tým snesly po prohře v závěrečném utkání skupiny s Finy (0:4). Seveřané prodloužili svou stoprocentní bilanci na turnaji, když v Petrohradu vyhráli i 8. zápas. Čtvrtým semifinalistou jsou vedle Američanů domácí Rusové.

Zdrcení Švédové opouštějí led, za nimi slaví Kanaďané

Zdrcení Švédové opouštějí led, za nimi slaví Kanaďané,zdroj: Profimedia.cz

Jestli český kouč Vladimír Vůjtek prožívá po vydařeném turnaji a brzkém vyřazení na nájezdy trpký konec vzhledem k tomu, že to byl jeho poslední zápas kariéry, jak asi musí být švédskému kouči Päru Martsovi… Obrýlený 63letý „profesor hokeje“ vedl Švédy dlouhých 6 sezon, v roce 2013 s nimi slavil titul mistrů světa. Ovšem závěr působení u národního týmu byl jako z horroru.

Švédové na turnaji prohráli s českým týmem, s Rusy, Lotyše a Švýcary udolali po 60 minutách a Nory přetlačili jen o gól. Čili s úctou porazili jen Dány a sestupující Kazachstán. Dnes si proti nim Kanaďané na ledě dělali, naprosto co chtěli. Duel rozhodli 4 trefami mezi 19. a 33. minutou.

Žlutomodří tak stejně jako loni vypadli už ve čtvrtfinále. „Kanaďané nám dali 6 gólů. Je těžké to jen vyslovit…“ uvedl výmluvně bek Johan Fransson. Zmar nejlépe dokumentoval bek New Jersey Devils Adam Larsson, který v 52. minutě nahrál ideálně na gól na 0:5 Stoneovi…

Rusové s Němci prohrávali po 1. třetině 0:1, ale pak už zápas ovládli. Podobně jako v úvodním duelu celého turnaje s Českem na ně na startu play off dolehlo očekávání okolí. „Na začátku jsme byli nervózní, nehráli jsme dobře v obranném pásmu a výsledkem byla chyba, po které jsme inkasovali,“ přiznal obránce Alexej Jemelin.

Pak si ale vzal slovo nejproduktivnější hráč turnaje Vadim Šipačov, který 2 góly a asistencí dovedl sbornou k postupu. Poprvé na šampionátu se střelecky prosadil hvězdný útočník a nejlepší kanonýr základní části NHL Alexandr Ovečkin.

Finové si po loňském nezdaru, kdy poprvé od roku 2010 vypadli na MS ve čtvrtfinále, opět zahrají na MS o medaile. Svěřenci kouče Kariho Jalonena přehráli Dánsko 5:1 a na turnaji zůstávají stoprocentní. Jejich dosud posledním cenným kovem je stříbro z roku 2014.

Dánové neuspěli ani ve svém historicky 2. čtvrtfinále. Před 6 lety nestačili na Švédy. „Je složité to porovnávat. Myslím si však, že jsme celkově za tu dobu udělali velké kroky dopředu,“ prohlásil dánský forvard Lars Eller, jenž hraje v NHL za Montreal.

Výsledky – 14. den:

Čtvrtfinále:

Moskva:

Česko – USA 1:2sn (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Zohorna z trest. střílení – 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozh. nájezd Matthews. Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Wehrli (Švýc.) – Otmachov (Rus.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:6. Bez využití: Diváci: 7853.

Rusko – Německo 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Šipačov (Dadonov, Bělov), 28. Dadonov (Šipačov), 35. Šipačov (Tělegin), 43. Ovečkin (Kuzněcov, Ljubimov) – 5. Reimer. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Rantala (Fin.) – Lhotský (ČR), McIntyre (USA). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 12.199.

Petrohrad:

Kanada – Švédsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Scheifele (O'Reilly, Stone), 27. Dumba (Stone, Scheifele), 33. Marchand (Dumba, Scheifele), 33. Domi (Reinhart, Matheson), 52. Stone, 54. Brassard (Gallagher, Hall). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Sidorenko (Běl.) – Ritter (USA), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:4, navíc Burakovsky (Švéd.) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 6090.

Finsko – Dánsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Mikael Granlund (M. Koivu, L. Komarov), 22. Koskiranta (Pyörälä, Ohtamaa), 39. Laine (Hietanen, Jaakola), 58. J. Jokinen (M. Koivu), 59. Mikael Granlund – 32. Eller (Christensen, Ehlers). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kubuš (SR) – Fluri (Švýc.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 5038.

Tagy: Ruská hokejová reprezentace Kanadská hokejová reprezentace Švédská hokejová reprezentace Finská hokejová reprezentace Dánská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016