Kanada znemožnila Rusy, ve finále si s nimi pohrála 6:1

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 5. 2015 00:30) - MS v hokeji 2015 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Hokejovým mistrem světa je Kanada. A zcela po zásluze. Zámořský tým neztratil na šampionátu ani bod a svoji dominanci potvrdil ve finálovém utkání, když převálcoval Rusko 6:1.

Šťastní hokejisté Kanady s pohárem pro světové šampiony

Šťastní hokejisté Kanady s pohárem pro světové šampiony , zdroj: Profimedia

Kanada se na trůn pro nejlepší světový tým vrátila po osmi letech a v Praze navázala na vítězství z roku 2004. Zároveň získala speciální prémii milion franků (26 milionů korun) za to, že na turnaji vyhrála všechny zápasy v normální hrací době.

Zámořští hráči diktovali tempo zápasu, který řídili i čeští rozhodčí Šindler a Lhotský, od samého začátku. Byli střelecky aktivnější a brankář Bobrovskij měl mnohem více práce než jeho protějšek Smith. S pokusy Barrieho, Eberleho i tečí Couturiera si ruský gólman poradil, v 19. minutě ale kapituloval, když Eakin tečoval Ennisovu střelu z otočky.

Zkáza pro sbornou, která v Česku obhajovala titul z Minsku, přišla ve druhé třetině. Ve 22. minutě se individuálně prosadil Ennis, který objel branku a Bobrovskij se nestihl přesunout. Další dva góly přidali Crosby, který tak gólem oslavil vstup do Triple Gold Clubu, a Seguin. O vítězi duelu tak již na konci jeho první poloviny nebylo pochyb. O dominanci Kanady svědčil i počet střel 14:1 v její prospěch.

Ani to však ze strany Kanaďanů nebylo vše. Ve 45. minutě ještě trefil Toffoli tyč, ve 49. minutě přidal v přesilové hře pátý gól Giroux a hned následně se prosadil MacKinnon.

Až poté se dočkali branky i Rusové. Mozjakinovu střelu tečoval Malkin a Smith tak poprvé ve vyřazovací části turnaje inkasoval. Proti Bělorusku i Česku předtím udržel čisté konto.

Hokejové mistrovství světa - finále:
Kanada - Rusko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1) Branky a nahrávky: 19. Eakin (Ennis, Muzzin), 22. Ennis (Eakin, Couturier), 28. Crosby (Eberle, Hamhuis), 29. Seguin (Giroux, Barrie), 49. Giroux (Crosby, O'Reilly), 50. MacKinnon (Savard) - 53. Malkin (Mozjakin, Kulikov). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Carnathan (USA). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

Konečné pořadí hokejového MS v Praze a Ostravě:
1. Kanada, 2. Rusko, 3. USA, 4. ČR, 5. Švédsko, 6. Finsko, 7. Bělorusko, 8. Švýcarsko, 9. Slovensko, 10. Německo, 11. Norsko, 12. Francie, 13. Lotyšsko, 14. Dánsko, 15. Rakousko - sestup, 16. Slovinsko - sestup.

Nejnavštěvovanější šampionát v historii

Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě bylo nejnavštěvovanější v historii. Na 64 zápasů turnaje zavítalo 741.690 fanoušků, což je v průměru 11.589 na utkání. Šampionát tak překonal jak celkový nejvyšší počet 640.044 diváků z loňského Minsku, tak i dosud maximální průměr 11.078 příznivců na utkání z MS v Moskvě v roce 1979.

Tagy: Rusko Kanada hokej hokejové mistrovství světa 2015