Kolaps Slováků s dalším outsiderem! Mezi hráči jsou konflikty, přiznal jejich trenér

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 5. 2016 13:00) - MS v hokeji 2016 autor: knp

Z tváří slovenských hokejistů ještě pořádně nezmizelo uzardění po včerejší ostudné prohře s Německem 1:5 a už přišlo další velké selhání. Kapitán Andrej Sekera a útočník Tomáš Jurčo jim sice v duelu s Běloruskem získali vedení 2:0 po 2. třetině, ale dosavadní největší otloukánek turnaje dokázal zápas bleskově otočit a nasypat další sůl do slovenských ran.

Slovenský útočník Andrej Šťastný na lopatkách – výmluvný obrázek ze zápasu s Bělorusy,zdroj: Profimedia.cz

Kouč Zdeno Cíger po fiasku s Němci, v němž u hráčů postrádal zápal do hry, prohlásil: „Věřím, že po této porážce se mužstvo probudí, začne hrát opět disciplinovaně a jako jeden tým. Doufám, že s Bělorusy odehrajeme naprosto odlišný zápas.“ I když jeho naděje trvala poměrně dlouho, na konci se u něj naopak prohloubila deprese.

Slováci ve snaze odčinit vysokou porážku s Němci začali pozorně a na začátku prostřední části se dočkali i vedoucího gólu. Dvojnásobnou početní výhodu v délce minuty a čtvrt zkrátil úvodním gólem Sekera, když skvěle využil Kovalova zacloněného výhledu. Běloruský gólman se pak vyznamenal proti Graňákovu zakončení. Další šance zůstaly nevyužity až do 37. minuty, kdy Mikušovu ránu tečoval Jurčo a zvýšil.

Kdekdo by při pohledu na do té doby bezzubé a unaveně působící Bělorusy odtušil, že si jdou pro další porážku. Zvlášť, když je k tomu předurčovala i jejich dosavadní bilance na turnaji: 3 zápasy, 0 bodů a závratné skóre (v tu chvíli) 5:22. Nikdo na šampionátu nedostal víc gólů, ani Maďaři ne.

A přesto se proti Slovákům v závěrečných 20 minutách dokázali sebrat. Během 15 minut jim nasázeli 4 branky (čili jen o 1 méně než na turnaji zvládli za přešlých 220 minut!) a zkoprnělému soupeři vytrhli 3 body z rukou.

Slováci se mezi sebou hádají

Zvrat načal nešťastnou tečí Gotovcovy rány ve 43. minutě Mikuš. Před polovinou 3. části využil Réwayova bídného přístupu k bránění Gavrus, namířil si to nejkratší cestou do útočného pásma a propálil Hudáčka. Slováci začali zmatkovat, v 55. minutě na sebe Stěpanov vzal zakončení při přečíslení 3 proti 2 a dokonal obrat. Snahu Slováků o vyrovnání pak o chvíli později nekompromisně ukončil po dalším přečíslení bez přípravy střílející Linglet.

Kapitán Sekera náhlou změnu na ledě nechápal. „Dvě třetiny jsme hráli dobře a pak najednou… Nevím, jako by v našich dresech byl úplně jiný tým. Máme mladý, nezkušený výběr, který za to platí. Kluci se musejí naučit, že je třeba hrát 60 minut, ne jen 40,“ uvedl zkroušeně zadák Edmontonu.

Ještě smutnější byl kouč Cíger, který slovenským médiím potvrdil, že mužstvo dohrávalo v psychickém rozkladu. Během hry se totiž měly údajně rozhořet konflikty mezi členy první útočné formace v centru s Martinem Réwayem, jehož na křídlech doplňují Martin Bakoš a Marko Daňo. „Byly tam konflikty,“ přiznal Cíger.

K situaci se ale nechtěl detailně vyjadřovat. „Protože nevím, jak to celé dopadne. Ale určitě to nepomohlo. Třetí třetina byla ve znamení nějakých malých konfliktů, které do týmu nepatří. Chlapci si v tom musejí udělat pořádek. Takové věci se v těžkých chvílích nevyplácejí, což se i potvrdilo. Tým musí fungovat pospolu jako tým až do závěrečné sekundy,“ zdůraznil.

Švédové vystřídali Čechy ve vedení ve skupině

Poražení tak budou mít hodně práce, aby proklouzli do vyřazovacích bojů o medaile, protože v jejich zbývajícím programu ve skupině na ně čekají už jen těžcí soupeři: postupně Kanada, Finsko a USA.

A jako by toho nebylo málo, po útočníkovi Hrnkovi, jenž bude muset na operaci s ramenem, se jim zranil jeden z jejich elitních beků a člen první formace – Michal Sersen ze Slovanu Bratislava – jenž opustil led na nosítkách. Dobře to nevypadá ani s útočníkem Andrejem Šťastným, jenž si zřejmě roztrhl prsní sval a také on pravděpodobně dohrál.

Ve večerních zápasech uspěli Seveřané, kteří jen splnili povinnost. Švédové nastříleli Kazachstánu 7 gólů a ziskem 3 bodů se posunuli o skóre do vedení skupiny A, v němž vystřídali český tým. Ten má však o zápas méně. Na triumfu 7:3 se hattrickem a asistencí podílel Gustav Nyquist. Finové se pak protrápili k úspěchu 3:0 nad Maďarskem a také oni se ve své skupině dostali do čela.

Velmi nenápadně zatím šampionátem procházejí Švýcaři. Body sice vinou nerozhodných výsledků dlouho sbírali po troškách, ale dosud na turnaji neprohráli a po dnešním vítězství nad Lotyšskem 5:4 nejen, že ve 4. utkání na turnaji slaví první 3bodový zisk, ale také se se 7 body posunuli na 3. místo moskevské skupiny hned za českou reprezentaci. Vítězný gól vstřelil v 59. minutě obránce Eric Blum, který včera rozhodl i o úspěchu v prodloužení nad Dánskem.

Výsledky – 6. den:

Skupina A (Moskva):

Švédsko – Kazachstán 7:3 (3:1, 3:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. Backlund (Omark, Larsson), 16. Klasen (Nyquist, Wennberg), 17. Larsson (Norman, Sjögren), 25. Nyquist (Wennberg, Klasen), 29. Nyquist (Omark, Ericsson), 31. Wennberg, 55. Nyquist (Fransson, Wennberg) – 20. Boyd (Dawes), 47. Markelov (Puškarjov, Solarjov), 48. Savčenko (Rymarjev, Poluektov). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin (Rus.) – McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 8729.

Švýcarsko – Lotyšsko 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 24. Niederreiter (Andrighetto, Diaz), 27. Niederreiter (Du Bois, Diaz), 29. Hofmann (Andrighetto, Schappi), 46. Andrighetto (Geering), 59. Blum – 34. M. Redlihs (Sotnieks, Cibulskis), 38. M. Redlihs (Sotnieks, Cibulskis), 39. Keninš, 47. Širokovs (Galvinš, Daugavinš). Rozhodčí: Mayer (USA), Sidorenko (Běl.) – Lederer (ČR), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 5:6, navíc Džerinš (Lot.) 10 minut. Využití: 2:2. Diváci: 5692.

Skupina B (Petrohrad):

Slovensko – Bělorusko 2:4 (0:0, 2:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 21. Sekera (Réway, Daňo), 37. Jurčo (Mikuš, L. Hudáček) – 43. Gotovec (Lisovec), 49. Gavrus (Gotovec, Kovyršin), 55. Stěpanov (Lisovec), 58. Linglet (Platt, Lisovec). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Rantala – Suominen (oba Fin.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 3172.

Finsko – Maďarsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 37. Ohtamaa (Komarov), 50. M. Koivu (Mikael Granlund), 57. Barkov (Laine, J. Jokinen). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Piechaczek (Něm.)  Fluri (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 1:7. Využití: 1:0. Diváci: 3794.

Tagy: Slovenská hokejová reprezentace Švédská hokejová reprezentace Finská hokejová reprezentace Švýcarská hokejová reprezentace Běloruská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK,vlastní