Příští český sok kousal: Lotyši sebrali bod Švédům!

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Rusové nejsou jedinou velmocí, která hned na úvod mistrovství světa ztratila body. Totéž se přihodilo Švédům, kteří udolali Lotyše, zítřejšího soupeře Čechů, až v prodloužení. A tým USA se v zámořském derby musel sklonit před obhájci zlata z Kanady, kteří tak prodloužili svou vítěznou šňůru na světovém šampionátu na 11 utkání.

Lotyši ukázali, že se s nimi musí počítat

Lotyši ukázali, že se s nimi musí počítat,zdroj: internet

Lotyši prohrávali už od 3. minuty, kdy otevřel skóre Jimmie Ericsson. Ve třetí třetině však Kristaps Sotnieks v přesilové hře vyrovnal. Utkání rozhodla branka Gustava Nyquista v 65. minutě. Hrdinou zápasu byl 22letý lotyšský brankář Elvis Merzlikins, který si při své premiéře na světovém šampionátu připsal 42 úspěšných zákroků.

O to víc byl zklamaný, že duel neskončil větším ziskem jeho týmu. „Porážka bolí. Mohli jsme v prodloužení dát vítěznou branku, ale Švédové ukázali, že mají dobrý tým a nebylo to pro nás snadné. Myslím si ale, že jsme si zasloužili vyhrát,“ řekl Merzlikins, který od mládežnických let působí ve Švýcarsku a momentálně je jedničkou Lugana.

Jeho švédský protějšek Jacob Markström Čechy i další protivníky varoval. „Lotyši mají dobrý tým. Tvrdě makají a mají v kádru pár hráčů z NHL i řadu z KHL. Na mistrovství nemůžete vzít na lehkou váhu žádného soupeře,“ podotkl.

Gól k narozeninám

Kanaďané rázně vykročili za obhajobou titulu mistrů světa. S výběrem USA sice inkasovali jako první, ještě v úvodní třetině ale skóre otočili. „Byl to pro nás dobrý start. Dáváme se dohromady jako tým a věřím, že v průběhu turnaje se budeme pořád zlepšovat,“ uvedl útočník Brendan Gallagher, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. „Je pěkné, že to takhle vyšlo,“ pochvaloval si.

Američané mají o čem přemýšlet. „Musíme zlepšit spoustu věcí v obranném pásmu. Mockrát jsme selhali a nabídli soupeři až příliš příležitostí. Když pak narazíte na takový tým, který má zakončení na vysoké úrovni, potrestá vás za to,“ uvedl kapitán poražených Matt Hendricks.

Suverénní byli i Finové proti Bělorusku. Jeden z favoritů turnaje sice v úvodní třetině neskóroval, ale tu druhou ovládl 4:1. Shodně 3 body za 2 trefy a nahrávku přispěli k výhře útočníci Patrik Laine a Mikael Granlund.

Výsledky:

Skupina A (Moskva):

Rusko – Česko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Kundrátek (Kovář, Kempný), 21. Červenka (Jeřábek, Pastrňák), 59. Birner. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Wehrli (Švýc.) – Nieminen (Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 9693.

Švédsko – Lotyšsko 2:1p (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Ericsson (Backlund, Fransson), 65. Nyquist (Wennberg) – 53. Sotnieks (M. Redlihs, Džerinš). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Sidorenko (Běl.) – McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 4420.

Skupina B (Petrohrad):

USA – Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. Maroon (Connor, Warsofsky) – 6. Hall (Brassard, Perry), 9. Gallagher (O'Reilly), 32. Duchene (Ceci, Murray), 46. Jenner (O'Reilly), 52. Marchand (Duchene). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Wiegand (Švýc.) – Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5236.

Finsko – Bělorusko 6:2 (0:0, 4:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 22. Laine (Barkov), 33. M. Koivu (Mikael Granlund, Lindell), 39. Laine (M. Koivu, J. Jokinen), 40. Mikael Granlund (Laine, Barkov), 43. Pihlström, 48. Mikael Granlund (Salmela, Aho) – 38. Stas (Pavlovič), 52. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Gebei (Maď.) – Fluri (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4877.

Tagy: MS v hokeji 2016