Slovenský šok, Němci je pokořili 5:1! Chyběla nám motivace, nechápal kouč poražených

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 5. 2016 22:16) - MS v hokeji 2016 autor: knp

Dvakrát po sobě se nedostali do čtvrtfinále a ani nyní to se slovenskými hokejisty na MS nevypadá nijak růžově. Po 2 výhrách nad outsiderem z Maďarska a nad Francií zářil jejich kouč Zdeno Cíger nadšením. To ale odvál dnešní zápas s Němci, který Slováci prohráli 1:5! Jedná se o nejvyšší porážku s nimi ve vzájemných utkáních v historii světových šampionátů. A zároveň o nejvýraznější prohru Slováků od finále MS 2012!

Cíger vůbec nemohl pochopit, co se na ledě dělo. „Byl to z naší strany špatný zápas. V naší hře scházela jakákoliv motivace. Zatímco utkání předtím jsme odehráli disciplinovaně a agresivně, dnes jsme vůbec nebruslili. Němci hráli fyzický hokej a my jsme nikde nebyli,“ prohlásil zklamaně 36letý bývalý vynikající útočník, který prožívá premiéru na MS jako hlavní kouč.

Slováci přitom začali dobře a v 9. minutě už jásali. Bartánus našel Cehlárika, a ten z velkého úhlu dostal puk za brankovou čáru. Těsné vedení však udržel slovenský výběr jen do 2. třetiny. Ve 25. minutě totiž Schütz zpoza branky skvěle našel mezi 2 soupeři číhajícího Hagera, jenž nezaváhal. Gogullova rána na konci 29. minuty už znamenala vedení Němců, a když se pak provinil proti pravidlům Meszároš, soupeř vykombinoval v přesilovce dobrou pozici pro Reimera, jenž si přikopl puk bruslí a zvýšil už na 3:1.

Němci potvrdili, že se jim na Slováky daří. Vzájemnou bilanci na MS si výhrou vylepšili na 5:4 ve svůj prospěch, přičemž z posledních 5 duelů na závěrečném turnaji uspěli 4x. Ve 44. minutě po gólu na 4:1 navíc vyhnali z branky Branislava Konráda. „Byl to hodně důležitý zápas, potřebovali jsme v něm odčinit minulé utkání. Dosáhli jsme velkého vítězství,“ pochvaloval si německý trenér Marco Sturm, jehož svěřenci vyzvou v příštím utkání Kanadu.

Jeho tým tak dokonce na chvíli zabral jedno ze 4 postupových míst do play off, na pozici mimo něj aktuálně 3bodovým ziskem odsunuli zatím matné Američany. Ti jsou po večerní výhře Francie až na 6. příčce! Výhru výběru galského kohouta nad nováčkem z Maďarska řídil Sacha Treille, bývalý hráč Kladna a Sparty obstaral polovinu branek vítězů a jako první na letošním MS zazářil hattrickem.

První výhru na MS slaví Švýcaři, i když ji vyválčili až v prodloužení. V něm otočili zápas s Dánskem, jejž v čase 64:08 rozhodl obránce Eric Blum. Dánové přitom po 2 gólech v přesilovkách ještě v polovině 3. třetiny vedli 2:0. „Je dobře, že jsme to nevzdali, ale musíme začínat lépe. Nemůže takhle pořád dotahovat,“ řekl útočník Nino Niederreiter, který se na obratu podílel gólem a asistencí.

Švýcaři na pár hodin zabrali v moskevské skupině 4. příčku za Českem, Ruskem a Švédskem, než je na ní po večerní výhře nad Kazachstánem vystřídali Norové. Čtvrteční soupeř české reprezentace měl výraznou střeleckou převahu, o své výhře však definitivně rozhodl až při závěrečné power play soupeře.

Výsledky – 5. den:

Skupina A (Moskva):

Švýcarsko – Dánsko 3:2p (0:2, 0:0, 2:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 50. Weber (Moser, Niederreiter), 58. Niederreiter (Moser, Diaz), 65. Blum (Ambühl) – 8. Storm (Nicholaus Jensen, Nielsen), 19. Ehlers (Eller, J. Hansen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin – Otmachov (oba Rus.), Chartrand-Piche (Kan.). Vyloučení: 8:6. Využití: 0:2. Diváci: 5962.

Kazachstán – Norsko 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Dawes (Boyd, Semjonov), 36. Bochenski (Savčenko, Dawes) – 4. Johannesen (Forsberg), 34. K. Olimb (Nörstrebö, Rosseli Olsen), 39. M. Olimb (K. Olimb, Holös), 58. Zuccarello (Haugen). Rozhodčí: Mayer (USA), Öhlund – Pihlblad (oba Švéd.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 9:6. Využití: 2:0. Diváci: 7384.

Skupina B (Petrohrad):

Slovensko – Německo 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. Cehlárik (Bartánus, Mikuš) – 25. Hager (Schütz, Gogulla), 29. Gogulla (Müller, Hager), 35. Reimer (Kahun, Draisaitl), 44. Macek (Braun, Müller), 55. Kahun (Reimer, Rieder). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Rantala (Fin.) – Kilian (Nor.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 3715.

Maďarsko  Francie 2:6 (1:3, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 14. M. Vas (G. Nagy, Wehrs), 48. Sofron (M. Vas, Bartalis) – 10. Ritz (Auvitu, Moisand), 18. S. Treille, 20. Fleury (Bellemare, Auvitu), 39. Chakiachvili (Y. Treille), 54. S. Treille (Bellemare, Fleury), 57. S. Treille (Bellemare, Claireaux). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Kubuš (SR) – Kaderli (Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 3340.

Tagy: Slovenská hokejová reprezentace Francouzská hokejová reprezentace Švýcarská hokejová reprezentace Norská hokejová reprezentace Německá hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK,Vlastní