Švédové se naladili na Česko 5 brankami Dánům. Pozor na jejich přesilovky!

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Nejbližší soupeř Plekance a spol. je v dobré pohodě. Švédové, s nimiž se Češi na hokejovém MS utkají zítra večer, porazili Dánsko 5:2 a po 2 zápasech mají na kontě 5 bodů stejně jako česká reprezentace.  Dvěma góly se na výhře favorita podílel Mikael Backlund, 3 asistence si připsal Linus Omark.

Švédové se před zápasem s Českem rozstříleli

Švédové se před zápasem s Českem rozstříleli,zdroj: internet

Zítřejší duel bude přímým soubojem o 1. místo. Oba týmy se o něj zatím dělí se shodným skóre. Dánsko sice v severském derby vedlo, ale Švédové 4 góly ve 2. třetině vývoj zápasu otočili. Vítězové se celkem 4x prosadili v početní výhodě. „Máme před sebou ještě hodně dlouhou cestu a musíme být lepší. Jdeme ale správným směrem. Dáváme hodně gólů v přesilových hrách. Zatím z toho mám dobrý pocit,“ pochvaloval si trenér vítězů Pär Marts.

Švédové v pátek nečekaně ztratili bod za výhru nad Lotyšskem až v prodloužení, další ztrátu ale nedovolili. Dánové sice vyhráli 1. třetinu, když se prosadil v přesilové hře Ehlers, v další části ale favorit duel otočil. Poraženým se stal osudným faul Jespera B. Jensena, který dostal 4minutový trest za hru vysokou hokejkou. A Švédové toho 2x využili. Nejdříve se prosadil Nygren, potom se v zápase podruhé mezi střelce zapsal útočník Calgary Backlund.

Rusové se proti nováčkovi z Kazachstánu měli svým fanouškům rehabilitovat za páteční prohru 0:3 s Českem. Příliš se jim to však nepovedlo. Na konci 2. třetiny byl stav 3:3, sborná zlomila odpor houževnatého soupeře, který dokonce v jednu chvíli vedl, až na jejím konci. Velkou zásluhu na tom měl obránce Anton Bělov, který vstřelil 2 branky a připsal si stejný počet asistencí.

Kazachům k úspěchu nepomohly ani 3 využité přesilové hry a spolehlivý výkon brankáře Vitalije Kolesnika, jenž vykázal 43 zákroků. „Náš první zápas proti Česku byl hodně emotivní, nervózní. Dnes jsme byli trochu klidnější, ale opět jsme udělali hodně chyb. Začali jsme ale dávat góly,“ ulevil si kapitán domácích Pavel Dacjuk. „Dostat 4 góly je hodně, ale důležité je, že jsme vyhráli a můžeme se soustředit na další zápas,“ uvedl brankář Sergej Bobrovskij.

Slováci mohou za výhru s Francií děkovat gólmanovi

Suverénně si zatím počínají Kanaďané, Finové i Slováci. První z nich zvládli bez problémů duel s nováčkem elitní skupiny z Maďarska, jehož přehráli vysoko 7:1. A v součtu s loňským šampionátem si připsali 12. výhru za sebou.

Přesto poraženým vzdali hold. „V 1. třetině hráli skutečně dobře. Zachytávali nás ve středním pásmu, čekali na nás a nutili nás hrát přes střed hřiště,“ řekl obránce vítězů Michael Matheson, jenž si v duelu připsal gól a 2 nahrávky. Jeho tým vedl po 20 minutách jen 2:1. Maďary může těšit alespoň to, že favoritovi dali po dlouhých 78 letech gól. Od remízy 1:1 v roce 1938 se oba celky na MS utkaly jen ve Švýcarsku před 7 lety, kdy Kanada triumfovala 9:0.

Finové přehráli Německo 5:1. Po Bělorusech tak i dnešního soka zdolali výrazným 4brankovým rozdílem. Dva góly Seveřanů dal 18letý útočník Patrik Laine, jenž navrch přidal i asistenci. „Hraje opravdu skvěle, na vysoké úrovni. Snad si bude takové zápasy i nadále užívat,“ poznamenal na adresu spoluhráče Mikael Granlund.

Slováci sice s Francií inkasovali jako první už po 69 vteřinách hry, ale vývoj ještě do úvodní přestávky otočili. Krátce po polovině zápasu se 2x v krátkém sledu vyznamenal gólman Július Hudáček, když dokázal uhájit branku před pohromou při šancích, v nichž se ocitli Raux s Bozonem. Galský kohout místo jásotu z vyrovnání brzy zaplakal, neboť Bakoš v 35. minutě využil přesilovku, jen 48 vteřin poté si s Huetem pohrál Libor Hudáček a zvýšil na 4:1.

Norové se  radují z premiérových 2 body na turnaji, když porazili Švýcarsko 4:3 v prodloužení. Duel rozhodl v 64. minutě v přesilovce Andreas Martinsen. Švýcaři tak podruhé prohráli, opět ale získali bod. Pomohl jim k němu i gól Feliciena Du Boise v power play 10 sekund před koncem normální hrací doby. V prodloužení mohl rozhodnout Ambühl, ale nedal, vzápětí byl vyloučen Weber a Norsko nabídnutou šanci k rozhodnutí využilo.

Výsledky – 3. den:

Skupina A (Moskva):

Rusko – Kazachstán 6:4 (3:3, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Dadonov (Šipačov, Bělov), 10. Ljubimov (Kalinin, Plotnikov), 12. Mozjakin (Dadonov, Šipačov), 39. Bělov (Dacjuk, Antipin), 44. Bělov (Čudinov, Mozjakin), 49. Ljubimov (Bělov, Dacjuk) – 9. Boyd (Bochenski, Dawes), 10. Starčenko (Chuďakov, Rymarjev), 20. Rymarjev (Starčenko), 41. Semjonov (Boyd, Dawes). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Kubuš – Šefčík (oba SR), Lederer (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 3:3. Diváci: 10 112.

Norsko – Švýcarsko 4:3 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 15. K. Olimb (M. Olimb, Zuccarello), 24. Röymark (Forsberg), 39. M. Olimb (K. Olimb, Rosseli Olsen), 64. Martinsen (M. Olimb, Trygg) – 3. Walser (Martschini, Weber), 44. Moser (Diaz, Niederreiter), 60. Du Bois (Diaz, Ambühl). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Piechaczek – Ponomarjow (oba Něm.), McIntyre (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:1. Diváci: 4515.

Švédsko – Dánsko 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Rosén (Fantenberg, Ritola), 29. Backlund (Ericsson, Omark), 38. Nygren (Omark, Sundström), 39. Backlund (Ericsson, Omark), 50. Nyquist – 16. Ehlers (J. Jensen, Eller), 60. J. Jensen (Bjorkstrand, Green). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Iverson – Chartrand-Piche (oba Kan.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 5:8. Využití: 4:1. Diváci: 5385.

Skupina B (Petrohrad):

Maďarsko – Kanada 1:7 (1:2, 0:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Bartalis – 6. Scheifele (Stone, McDavid), 11. Perry (Hall, Brassard), 28. Stone (Ceci, Reinhart), 30. Marchand (McDavid, Matheson), 32. Brassard (Tanev, Rielly), 33. Matheson (Hutton, Scheifele), 45. Hall (Matheson). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Öhlund – Malmqvist (oba Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 3825.

Finsko – Německo 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Laine (Hietanen, Jokinen), 10. Komarov (Jokinen, Laine), 30. Aho (Mikael Granlund), 38. Koskiranta (Pyörälä, Komarov), 60. Laine (M. Koivu, Mikael Granlund) – 39. Macek (Draisaitl, Kahun). Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin (Rus.) – Kaderli (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 6:9, navíc Holzer (Německo) 10 minut. Využití: 3:1. Diváci: 4409.

Francie – Slovensko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Perret (Beron) – 4. Sekera (L. Hudáček, Viedenský), 14. Graňák (Dravecký, Lušňák), 35. Bakoš (Meszároš, Sersen), 36. L. Hudáček (Jurčo, Viedenský), 58. Jaroš (Viedenský, Jurčo). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Gebei (Maď.) – Lazarev (Rus.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 3850.

Tagy: Ruská hokejová reprezentace Kanadská hokejová reprezentace Slovenská hokejová reprezentace Švédská hokejová reprezentace Finská hokejová reprezentace Švýcarská hokejová reprezentace Dánská hokejová reprezentace Norská hokejová reprezentace Kazašská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016