A zase ta stejná finta! Brankáři to proti mně mají těžké, usmívá se Kašpar

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Už takhle dal nesmírně důležitý gól v penaltovém rozstřelu ve čtvrtfinále zlatého MS 2010 proti Finům. Tehdy se jeho zakončení nájezdu gólmanovi mezi nohy stalo jeho typickým poznávacím znakem. Útočník Lukáš Kašpar tutéž fintu úspěšně zopakoval od té doby hodněkrát. A vyšla mu i ve včerejším napínavém zápase s Lotyšskem (4:3sn), v němž byl jediným úspěšným ze 6 exekutorů a získal Česku výhru, kterou už málem ztratilo.

Lukáš Kašpar a jeho typické zakončení nájezdu

Lukáš Kašpar a jeho typické zakončení nájezdu,zdroj: Profimedia.cz

Na útočníka, jenž v září nastoupí do své 7. sezony v KHL, je prostě v nájezdech spoleh. A dopředu si můžete být jisti tím, co od něj přijde. A přesto stále brankáři nenašli proti jeho triku, kdy si je jízdou ze strany roztáhne a pošle jim puk do vzniklého volného prostoru mezi nohama, protizbraň. Kašpar tímhle trikem získal reprezentaci už 3. výhru za poslední 3 měsíce!

V únoru v Třinci jím rozhodl rozstřel s Ruskem, v dubnu se stejně zaskvěl dokonce 2 úspěšnými nájezdy v základní hrací době proti domácím Finům v Oulu. „Tuto sezonu si na nájezdy prostě věřím,“ usmívá se.

Jeho poslední obětí se stal velezkušený Edgars Masalskis, jenž startuje na 14. (!) šampionátu v řadě. „Zjistil jsem, že to je prostě pro gólmana těžké,“ podotýká Kašpar, jehož gólové pokusy převažují v sezoně nad těmi neúspěšnými. „Tři jsem nedal, ale kolik těch pokusů bylo celkem, to přesně nevím,“ počítá.

Pokud nájezd dobře provede, zdá se být jeho zakončení takřka nechytatelné. „Když to ten kluk v bráně neví a respektuje ten bekhend, má to těžké. Ale i kdyby to věděl… Viděl jsem ho jít u první tyče na koleno, takže bych to mohl nacpat nahoru nad rameno nebo jít do bekhendu,“ prozrazuje Kašpar, že má i plán B.

Tomuhle týmu věřím, má velkou vnitřní sílu, říká

Právě vysoká úspěšnost pomáhá i jeho psychice. Na nájezd šel proto docela v klidu. „Každý bod je tady důležitý a dobrý, ale já mohu říct, že tím, jak mi to tam padá, momentálně sebevědomí mám. Nervózní ani nejsem. I když je pravda, že jsem si trošku špatně najel a musel to korigovat, ale naštěstí to tam padlo.“

Vítězným gólem odčinil své vyloučení, v němž Lotyši vyrovnali na 2:2. „Samozřejmě, že se mi to nelíbilo, protože jsem měl pocit, že to faul nebyl. Navíc to bylo v útočné třetině, když ten kluk zpomalil a já ho jen obskakoval. Úmysl tam určitě nebyl, ale takové věci se v hokeji stávají," krčí Kašpar rameny.

Důležitost 2. bodu s Lotyši zvýrazňuje už několik překvapivých zaváhání favoritů za 2 dny šampionátu. „Kazaši porazili Švýcary… Tady už nikdo desítku dostávat nebude,“ zdůrazňuje mistr světa z roku 2010.

Zápas, v němž český tým vedl 2:0 a pak v poslední minutě odvracel porážku díky trefě Michala Řepíka, považuje za trochu bláznivý. „Nemělo by se nám stávat, abychom nechali soupeře otočit z 2:0. Ale neřekl bych, že jsme to vypustili. Měli jsme za stavu 2:0 plno šancí a být to 4:0,“ lituje.

Odolnost týmu se však podle něj ukázala v závěru při srovnání nepříznivého stavu. „Tomu týmu věřím a myslím, že je tady velká vnitřní síla a potenciál, což jsme ukázali už včera proti Rusku. Tenhle tým je vnitřně silný, i když tady máme plno kluků, co jsou na MS poprvé,“ podotýká.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK,Vlastní