Boj o finále MS: projdou do něj stejně jako loni v Praze Kanada a Rusko?

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Souboj 2 těžkých evropských vah a zámořské derby nabídne dnešní semifinále hokejového mistrovství světa v Rusku. Na plochu Ledového paláce v Moskvě vyjedou nejprve hráči domácí sborné a Finska (15.15), o 4 hodiny později se proti sobě postaví obhájci titulu Kanaďané a jejich rivalové zpoza Atlantiku Američané, čtvrtfináloví přemožitelé českého týmu. Loni se o zlato utkali hráči Kanady a Ruska, kteří i letos patřili před šampionátem k největším favoritům. Naplní očekávání expertů?

Scéna z loňského finále v Praze

Scéna z loňského finále v Praze,zdroj: iihfworlds2016.com

Rusko se s Finskem utkalo na MS naposledy loni, kdy v Ostravě na závěr bojů v základní skupině vyhráli Seveřané 3:2 v nájezdech. Minulá bitva ve vyřazovacích bojích je ještě o rok starší. Poté, co sborná zdolala v Minsku tým Suomi v základní skupině 4:2, přidala jim ve finále ještě gól navíc.

Na probíhajícím turnaji vykazují oba celky skvělou bilanci. Rusové po úvodní porážce s Čechy 0:3 vyhráli 7 následujících zápasů s celkovým skóre 36:8. Finové jsou dokonce dosud jediným stoprocentním účastníkem turnaje a jejich přesvědčivé výkony se promítají i do skóre: 8 odehraných utkání – 34:7. Impozantní je kromě manévrů ofenzivních es jejich obrana: už 3x dohráli zápas s čistým kontem, v 5 posledních vystoupeních inkasovali dohromady pouze 2x!

Rusové vědí, že obavy jsou na místě. „Finové budou rozhodně tím nejtěžším soupeřem, jehož jsme na turnaji potkali. Jejich hra a výkony tady však neskrývají žádná mimořádná tajemství. Jdou si stabilně po své cestě. Tohle není systém, kterým by hráli pouze tento rok,“ uvedl trenér sborné Oleg Znarok, jenž s týmem touží odčinit loňský finálový debakl s Kanadou 1:6.

Nejprve však jeho svěřenci musejí zdolat semifinálovou překážku. „Dobře víme o jejich útočných lídrech a skvělé první lajně. Připravujeme se na to. Zda nám zbývají síly? Samozřejmě, že se tady hrají těžké zápasy, které vám ji berou. Ale jsme připraveni,“ ujistil útočník Ivan Tělegin.

Finové si bez větších potíží poradili ve čtvrtfinále v severském derby s Dánskem (5:1), přestože se museli obejít bez dvou důležitých postav týmu. Kvůli nachlazení scházel útočník Aleksander Barkov, zranění vyřadilo ze sestavy zadáka Lasseho Kukkonena.

Nepodali nijak oslnivý výkon, ale úlohu favorita dokázali naplnit. „Možná, že jsme neodehráli svůj nejlepší zápas, ale jsme v semifinále. A to byl ten hlavní cíl,“ shrnul pragmaticky útočník Leo Komarov.

Američané se od začátku turnaje zlepšili, je na pozoru jejich soupeř

Kanaďané a Američané si zopakují severoamerickou bitvu ze zahajovacího duelu skupiny B v Petrohradu, v níž dominovali zástupci kolébky hokeje a triumfovali 5:1.

Obhájci titulu podobně jako Rusko zaváhali dosud na turnaji pouze jednou, když prohráli s Finy 0:4. Zbývající zápasy vyhráli s celkovým skóre 40:4, pokaždé vstřelili minimálně 4 branky a 4x vůbec neinkasovali. Impozantní je především jejich čtvrtfinálové pokoření Švédů 6:0. Američané naopak mohli být už doma, kdyby v závěru základní hrací doby duelu se Slováky inkasovali rozhodující gól, ale nakonec potřebný bod k postupu uhráli.

A když ve čtvrtfinále zaskočili v nájezdech Čechy, vyrovnali svou bilanci na šampionátu na 4 výhry a stejný počet porážek. „Hrají o mnoho lépe než na začátku turnaje,“ varoval kanadský útočník Brendan Gallagher. „Ale to my také. Bude to odlišný zápas (v porovnání se skupinou). Půjdou do toho určitě naplno. Viděli jsme kus jejich zápasu s Čechy a hráli opravdu moc dobře,“ ocenil.

Američany proti českému týmu zdobila velká soudržnost a bojovnost. „Každý z týmu byl v tom zápase hrdinou. Každý blokoval střely a hrál naplno a je skvělé, že jsme to zvládli, protože se to mohlo vyvinout docela jinak,“ připustil gólman Keith Kinkaid. Zdůraznil však, že tím turnaj pro jeho tým nekončí. „Máme nyní šanci na medaili. Musíme do toho dát znovu stejnou energii,“ vyzval.

Tagy: Ruská hokejová reprezentace Kanadská hokejová reprezentace Finská hokejová reprezentace Americká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK