Český hokej má nového třídního nepřítele. 18letý Matthews jej zničil už na 4. MS!

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Hokejový svět o něm mluví jako o možné jedničce letošního draftu do NHL. V Česku je však jméno 18letého amerického útočníka Austona Matthewse spojováno především s nezdary národního týmu. Vždyť jeho včerejší kousek, kdy ve čtvrtfinále MS zařídil při výhře 2:1 nad Vůjtkovým výběrem oba góly vítězů, nebyl první, kdy se takhle „pásl“ na družině ze středu Evropy. Čechy rozesmutnil už na 4. světovém šampionátu! Předloni jim dal ve finále osmnáctek 2 góly, rok nato ve čtvrtfinále stejné kategorie další 2, letos v téže fázi dvacítce 3 a nyní dalšími 2 poslal ze hry seniorský výběr…

Tomáš Kundrátek (vlevo) se chystá udeřit Austona Matthewse. Nakonec však měl poslední slovo Američan

Tomáš Kundrátek (vlevo) se chystá udeřit Austona Matthewse. Nakonec však měl poslední slovo Američan,zdroj: Profimedia.cz

V Moskvě se 2x prosadil individuálně a pokaždé se trefil Dominiku Furchovi mezi betony. Nejdřív se protáhl kolem obránce Radima Šimka a natlačil se před branku, pak proměnil v rozstřelu svůj nájezd. „Chtěl jsem gólmanovi roztáhnout nohy, aby tam vznikl prostor. Povedlo se to,“ liboval si Matthews.

Za 2 roky odehrál proti Česku dohromady i se zápasem ve skupině na MS do 18 let 5 utkání a vstřelil v nich 10 branek. Z pohledu národního týmu hrozivá bilance… „Češi jsou pro něj asi oblíbený soupeř,“ pousmál se trpce trenér Jakub Petr, který ve všech předchozích případech Matthewsova ničení vedl české národní týmy do 18 a do 20 let.

„Je to na svůj věk kompletní hráč, který má při své výšce (188 cm) výborné bruslení a umí hrát i tělem. Něco podobného se často nevidí a bohužel opět náš tým zastavil,“ povzdechl si současný kouč Vítkovic, který se tak brzy může v klubu sejít s dosavadním koučem reprezentace Vladimírem Vůjtkem.

Matthews je zvláštní i v jiném ohledu – místo amerických juniorských soutěží si pro přípravu na angažmá v NHL vybral Evropu; působí ve švýcarské lize v dresu týmu Curych Lions, kam jej přivedl uznávaný kanadský kouč Marc Crawford. „Asi to má srovnané i v hlavě. Myslím si, že mu rozhodnutí jít do Švýcarska prospělo. Podle mě je připraven na seniorský hokej, což na mistrovství dokazuje,“ poznamenal Petr.

Američané momentálně kralují kategorii do 18 let, v níž vyhráli 6 z posledních 8 světových šampionátů. I proto například Češi nemohli podle Petra speciálně bránit Matthewse nebo jeho formaci.

„Měli víc šikovných hráčů, takže se to stejně postupem času rozpadlo. I když samozřejmě, že se na ně musíte jako trenér soustředit,“ uvedl Petr, který Američana zařadil k největším současným talentům hokeje společně s Finy Patrikem Lainem a Jessem Puljujärvim. „Všichni se prosazují ve své věkové kategorii a poté i v seniorské. Klobouk dolů před nimi,“ řekl.

V současném českém hokeji se zmíněným nadějím přibližuje 19letý David Pastrňák, který se už v minulé sezoně dokázal prosadit do zámořské NHL. „Taky zvládl přechod do seniorské kategorie a hraje NHL, je v nároďáku a pojede na Světový pohár,“ porovnal Petr.

Nyní už je však útočník Bostonu kvůli Matthewsovi ze šampionátu pryč…

Tagy: Česká hokejová reprezentace Americká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK