Drtivá síla Kanady: 20 gólů ve 3 zápasech! Kdo zastaví obhájce zlata?

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Vypadá to, že Kanaďané půjdou na hokejovém mistrovství světa opět daleko. Obhájci zlata z Prahy dnes deklasovali Bělorusy 8:0, celkem ve 3 utkáních na turnaji nasázeli už 20 gólů, dostali pouhé 2 a mají na kontě 9 bodů. V patách jsou jim v petrohradské skupině Finové, kteří za nimi zaostávají jen vinou horšího skóre.

Jeden z 8 kanadských gólů v běloruské síti

Jeden z 8 kanadských gólů v běloruské síti,zdroj: internet

Kanaďané natáhli svou vítěznou šňůru na světových šampionátech už na 13 utkání. Dnes rozhodli 4 góly ve 2. třetině. Málem tak zopakovali výsledek loňských mistrů světa, kteří ve čtvrtfinále odklidili Bělorusko z cesty po výhře 9:0. „Máme v týmu hodně talentovaných a šikovných hráčů, hodně nápadů do ofenzivy a také hodně mládí. Už od prvního dne říkám: jsme nadšeni tím, že tady můžeme být, obléci na sebe reprezentační dres a hrát za svou zemi,“ řekl Corey Perry ke skvělému startu Kanaďanů do turnaje.

Sám se radoval po netradičním zásahu, když po 63 vteřinách prostřední části využil velmi nepovedeného střídání soupeře a zakončil přečíslení 3 na osamoceného brankáře. Byl jím mimochodem jeho krajan Kevin Lalande, jenž už je 3. rokem ve službách běloruské reprezentace.

Další Kanaďan v dresu soupeře Charles Linglet žasl nad souhrou svých krajanů. „Je úžasné, jak si počínají v útočném pásmu. Dokážou přidržet puk a najít mezírky pro přihrávku a rozvinutí akce. Vypadá to potom tak, že puk vždy skončí na jejich hokejkách, ať se pokusí udělat cokoliv,“ vyzdvihl.

Rusové nejdřív položili věnce, pak soupeře

Bez zaváhání zatím turnajem procházejí také Finové, kteří porazili tým USA a připsali si 3. výhru. Utkání rozhodla branka Lea Komarova v přesilové hře ve 45. minutě. Souboj byl i konfrontací 2 adeptů na pozici jedničky letošního draftu zámořské NHL – Američana Matthewse a Laineho z Finska.

Z pohledu statistik byl sice úspěšnější Matthews, jenž si připsal asistenci, celkově spokojenější však byl jeho soupeř. Američtí obhájci bronzu tak dosud ve 3 zápasech získali jen 3 body.

Sílu konečně naznačili i Rusové, kteří přehráli Lotyšsko 4:0. Čisté konto vychytal 27 zákroky Sergej Bobrovskij, na všech gólech vítězů (2+2) se podílel útočník Chicaga Artěmij Panarin. Sborná plným bodovým ziskem oslavila Den vítězství.

Její hráči ještě před zápasem stihli položením věnce k památníku nedaleko Ledového paláce uctít padlé. „Byl to dosud náš nejlepší zápas na turnaji. Tento velký den je v srdcích nás všech. Nejen nás ruských hokejistů, ale v srdcích každého v Rusku,“ prohlásil emotivně útočník Sergej Širokov.

Výsledky:

Skupina A (Moskva):

Česko – Švédsko 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Kovář (Jeřábek, Birner), 38. Birner, 55. Birner – 10. Rosén (E. Gustafsson II, Wennberg), 20. Lundberg (Sjögren). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sidorenko (Běl.) – McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 7780.

Lotyšsko – Rusko 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 21. Panarin (Dacjuk), 28. Dadonov (Šipačov, Panarin), 48. Šipačov (Panarin, Dadonov), 58. Panarin (Čudinov, Šipačov). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Fonselius – Nieminen (oba Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:5, navíc Jemelin (Rus.) 5 minut a do konce. Využití: 0:1. Diváci: 10 440.

Skupina B (Petrohrad):

Bělorusko – Kanada 0:8 (0:1, 0:4, 0:3)

Branky a nahrávky: 17. Brassard (Perry, Duchene), 22. Perry (Murray), 24. O'Reilly (Jenner, Ceci), 32. Duchene (Brassard, Ceci), 32. Hall (McDavid), 42. O'Reilly (Duchene, Scheifele), 50. Stone (Scheifele), 54. Matheson (Gallagher, McDavid). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Wiegand – Fluri (oba Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 4536.

Finsko – USA 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Koivu (Mikael Granlund, Aho), 13. Pihlström (Pulkkinen, Sallinen), 45. Komarov (Barkov, J. Jokinen) – 14. Vatrano (Matthews), 41. Murphy (Maroon, Larkin). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Björk – Malmqvist (oba Švéd.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4830.

Tagy: Ruská hokejová reprezentace Kanadská hokejová reprezentace Finská hokejová reprezentace Americká hokejová reprezentace Běloruská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK