Faksa: Čtvrtfinále bude jedním z největších zápasů mé kariéry, pro výhru udělám cokoliv

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Útočník Radek Faksa se po víkendové zdlouhavé cestě z Dallasu do Moskvy a prvních 2 duelech v dresu národního týmu cítí čím dál lépe, zabydluje se v sestavě a těší se na jeden z nejdůležitějších zápasů své kariéry – zítřejší čtvrtfinále světového šampionátu proti Američanům. Po krátkém debutu v nedělním duelu s Dánskem si zahrál první celé utkání v reprezentaci včera proti Švýcarsku. Nyní už nachystaný na duel o všechno.

Radek Faksa ve své premiéře v seniorské reprezentaci proti Dánům

Radek Faksa ve své premiéře v seniorské reprezentaci proti Dánům,zdroj: Profimedia.cz

Na kontě má při letošním debutu v NHL 45 zápasů v základní části a dalších 13 duelů v bojích o Stanleyův pohár ve 2 kolech play off. Nyní jej čeká první významný zápas v českém dresu. „Reprezentace je něco jiného než NHL. Bude to jeden z největších zápasů mé kariéry, pro vítězství udělám cokoliv. Zkušenosti z play off mi určitě pomůžou,“ horuje.

Jeden ze 4 hráčů z NHL v českém týmu se po dlouhém, téměř 30hodinovém cestování v neděli při debutu v národním celku představil od 2. třetiny na křídle 4. formace a strávil na ledě dohromady necelých 6 minut. Se Švýcary se už zařadil na svůj oblíbený post na centru, odehrál tam celý zápas a na buly se podílel i na trefě Martina Zaťoviče. „Hned po první noci, kdy jsem se vyspal, se cítím na trénincích líp. Každý den se to zlepšuje. Na širším kluzišti je to rozdíl, musím hrát chytřeji, nejde tolik lítat jako v NHL,“ porovnává.

Se svou rolí ve 4. formaci je 22letý forvard smířený. „V každém týmu jsem v ní začínal. V juniorce v Kanadě, na farmě, i v NHL v Dallasu. Každý se musí vypracovat. Čtvrtá lajna má trošku jinou úlohu než první tři. Ale to jsem věděl, hned jak jsem přijel. Trenéři nechtěli rozbíjet první tři útoky, když šlapou. Je mi jedno, jaký post budu hrát, hlavně ať uspějeme,“ přeje si.

S Američany má zkušenosti z mládežnických výběrů, ale vzájemné bitvy reprezentačních „áček“ dosud sledoval jen v televizi. „Nejvíc si pamatuju mistrovství světa ve Vídni (2005). Prohrávali jsme s nimi 0:2 a nakonec to otočili. V tu dobu jsem zrovna byl v Praze a hrál hokejbal. Všichni to sledovali na Staroměstském náměstí, právě na zápase s Amerikou jsem tam byl i já,“ vzpomíná Faksa.

O rok dřív při šampionátu v Praze a Ostravě byl v hledišti, ale na zápas českého týmu se nedostal. „Tehdy bylo těžké sehnat lístky. Byl jsem se podívat v Ostravě na zápas Ruska s Japonskem a i tak jsem byl šťastný, že jsem se na mistrovství mohl podívat,“ líčí.

Zítra se na jeho rozhodující fázi podívá hodně zblízka…

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK