Faksa se zpozdil kvůli vízům. Přiletěl ráno, s Dány však bude za pár hodin hrát!

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 5. 2016 11:55) - MS v hokeji 2016 autor: knp

To je odhodlání! Hokejový útočník Radek Faksa, jehož včerejší přílet do Moskvy zhatily problémy s ruským vízem, dorazil do dějiště MS dnes ve 4 ráno. Přesto chce čerstvá posila reprezentace ze zámoří navzdory 26 hodin dlouhé cestě, nulové přípravě s týmem a velkému časovému posunu dnes odpoledne s Dány (15.15) enormně nastoupit.

Radek Faksa byl v dresu Dallasu Stars v play off vidět

Radek Faksa byl v dresu Dallasu Stars v play off vidět,zdroj: Profimedia.cz

Původně měl přiletět v předstihu v sobotu, jenže plány zkřížily administrativní trable. „Poslali jsme Radkovi zvací dopis od organizátorů, na základě kterého dostane víza v Moskvě na letišti. Přestože organizátoři informovali všechny letecké společnosti, že to nastane v mnoha případech, British Airways tento pokyn nedohledaly a Radka do letadla v 6 hodin večer dallaského času (1.00 SELČ) nepustily,“ popsal generální manažer týmu Slavomír Lener.

Trenéři i přes úmorný přesun umožní Faksovi hrát. „Půjde do hry jako třináctý útočník, ale měl by se dostat do hry,“ řekl po dopoledním rozbruslení asistent trenéra Jaroslav Špaček. Na tribuně tak zůstane Martin Zaťovič.

Tým se bude snažit pošesté vyhrát, čímž by si bez ohledu na ostatní výsledky zajistil pro čtvrtfinále setrvání v Moskvě. „Dánsko je mužstvo, které se snaží. Viděl jsem je proti Rusku, na které neměli. Ale třeba s Norskem vyhráli 3:0 a ostatní zápasy byly celkem vyrovnané,“ řekl trenér Vladimír Vůjtek, jenž očekává, že soupeř bude na podobné úrovni jako poslední 2 sokové Norsko a Kazachstán.

Soupeř ještě bojuje o čtvrtfinále

V brance českého týmu se pravděpodobně objeví Dominik Furch. „Nechceme to zatím prozrazovat, nicméně chceme udržet oba gólmany ve hře. Předpokládáme, že se opět protočí. Ale rozhodneme se definitivně až před zápasem,“ naznačil asistent trenéra Kalous, že by po pátečním představení Pavla Francouze proti Kazachstánu měla přijít řada na Furcha.

Česká reprezentace se s Dánskem dosud utkala 8x, přičemž 7x vyhrála, i když v roce 2013 na MS ve Stockholmu až po boji 2:1 po samostatných nájezdech. Dánové ovšem slavili v posledním vzájemném zápasu na světovém šampionátu v roce 2014 v Minsku, kde vyhráli 4:3 také po nájezdech. Ze současného kádru poznali v Bělorusku hořkost porážky Michal Jordán, Roman Červenka, Jan Kovář a Martin Zaťovič.

Dánové zatím v Mosvě získali 6 bodů a ještě bojují o naději na postup do čtvrtfinále. Švédský trenér Jan Karlsson má v týmu 3 hráče, kteří v této sezoně působili v NHL. Jsou to útočníci Jannik Hansen z Vancouveru, Nikolaj Ehlers z Winnipegu a Lars Eller z Montrealu. Zkušenosti ze slavné ligy v dresu Vancouveru má i forvard Nicklas Jensen, který je s 5 body za 4 branky a asistenci nejproduktivnějším hráčem týmu na turnaji.

Pravděpodobná sestava: Furch – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, Doudera – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, Birner – Kašpar, Kousal, Zohorna – Jarůšek, Koukal, Filippi – Faksa.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Dánská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK