Fantazie! Jágr s Kovářem dovedli reprezentaci do semifinále

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 5. 2015 23:33) - MS v hokeji 2015 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Bravo! Češi v dramatickém čtvrtfinále porazili Finy 5:3. Hlavními postavami zápasu byli Jaromír Jágr a Jan Kovář. Oba dvakrát pokořili Rinneho a navíc si připsali asistenci. V sobotním semifinále se utká domácí výběr s Kanadou.

Jágr právě srovnává na 2:2

Jágr právě srovnává na 2:2,zdroj: Profimedia.cz

Klíčový duel turnaje o postup do bojů o medaile byl na začátku velkou taktickou bitvou. Oba celky se soustředily na pozornou obranu a brankáři Pavelec a Rinne moc práce neměli. Pozornost českého gólmana vyzkoušel ve třetí minutě Kemppainen, ale nemířil přesně. Rinneho zkoušel překvapit Zaťovič.

Bezbrankový stav se změnil v deváté minutě, kdy se mezi betony finského gólmana trefil po Eratově přihrávce Jan Kovář. Při Aaltonově vyloučení měl blízko k druhému gólu aktivní Sobotka, Rinne však jeho střelu se štěstím vyrazil.

Pavelec si první vážnější zákrok připsal až ve 13. minutě, kdy od modré čáry střílel Lindell. Ještě v první třetině ale Seveřané vyrovnali. Kontiolovu střelu nešťastně zblokoval Čáslava přímo k Ruutuovi, jenž překonal Pavelce.

Ve 24. minutě se hostům podařilo utkání otočit. Lepistö vystřelil, český gólman vyrazil puk k Jokinenovi a finský kapitán pohotově dorazil. Český tým byl ale dál střelecky aktivnější a podařilo se mu v přesilovce vyrovnat. S pokusem Novotného si ještě Rinne poradil, ale Jágr jej ve 34. minutě již překonal. Na ledě se začalo více jiskřit a výsledkem byla další početní výhoda, tentokrát čtyři na tři, ve které se pohotovou dorážkou podruhé v zápase prosadil Kovář.

Ve 43. minutě mohl český tým uklidnit Sobotka, svůj brejk ale neměl čas ideálně zakončit a vzápětí Finové vyrovnali. Na Jokinenovu přihrávku zpoza branky si najel Barkov a nezaváhal. Obě mužstva se poté opět snažila zejména neudělat chybu a čekala na šanci. V 56. minutě vzal osud duelu do svých rukou fantasticky hrající Jágr, který objel branku a překonal Rinneho počtvrté. Těsnou výhru výběr kouče Růžičky ubránil i při závěrečné power play Finů. Navíc Sobotka přidal pátý český gól do opuštěné finské klece.

Rekord překonán!

Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě překonalo divácký rekord, který držel loňský šampionát v Minsku. Po čtvrtfinále mezi Kanadou a Běloruskem v pražské O2 areně se vyšplhal počet fanoušků na 652.348. Loni v Bělorusku navštívilo 64 zápasů 640.044 diváků, což bylo v průměru 10.001 na utkání. Po večerních duelech Ruska se Švédskem v Ostravě a Česka s Finskem v Praze vyšplhal počet už na 676.979 diváků a průměrná návštěvnost na 11.283 lidí na utkání.

V Ostravě porazili Rusové Švédy 5:3. Obhájci titulu už vedli 3:0, ale Seveřané dokázali vyrovnat. Vítěznou branku dal v 56. minutě Malkin. Do prázdné svatyně pečetil výhru Ruska Tarasenko. Na vítěze čeká tým USA.

KOMPLETNÍ PROGRAM A VÝSLEDKY MS V HOKEJI 2015

Čtvrtfinále MS - Praha:
ČR - Finsko 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
 Branky a nahrávky: 9. Jan Kovář (Erat, Klepiš), 34. Jágr (Voráček, Jan Kovář), 36. Jan Kovář (Jágr, Voráček), 55. Jágr, 60. Sobotka - 18. T. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. J. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (J. Jokinen). Rozhodčí: Olenin, Gofman - Lazarev (všichni Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 17.383 (vyprodáno).
Sestava ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Klepiš - Jágr, Novotný, Červenka - Erat, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Ostrava:
Švédsko - Rusko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
 Eriksson (Lander, Ekholm) - 11. Mozjakin (Malkin, Tarasenko), 17. Širokov (Tichonov, Tarasenko), 21. Malkin (Kuljomin, Bělkov), 56. Malkin (Mozjakin), 59. Tarasenko (Malkin). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1.Branky a nahrávky: 31. Smith (Vesey, Arcobello), 32. Coyle (Jones, Lee), 51. Gardiner (Coyle, Lee) - 14. Josi. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Ronn (Fin.) - Dahmen (Švéd.),Mills (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 6495.