Furch, Francouz… A dál? Nemůžu ani naznačit, ošívá se Francouz

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Na šampionátu se v českém dresu představili ve 2 zápasech už 2 gólmani. Dominik Furch v pátek famózně vychytal výhru 3:0 nad Rusy, o den později stanul v brankovišti Pavel Francouz a přispěl k úspěchu s Lotyši v nájezdech. Po dnešním volnu čeká národní tým zítra večer duel s neoblíbenými Švédy. Kdo bude chytat proti nim? Toť otázka… Otázka, na níž od nikoho kompetentního z české reprezentace nedostanete odpověď.

Dominik Furch a Pavel Francouz

Dominik Furch a Pavel Francouz,zdroj: internet

Je to součást taktiky. „Byli bychom hloupí, kdybychom soupeřům prozradili, kdo bude chytat. Připravili by se. Rozhodli jsme se, že to nebudeme oznamovat dopředu po celou dobu mistrovství,“ prohlásil kouč Vladimír Vůjtek už před startem šampionátu.

Tajnosti se ovšem dějí jen navenek. Tým i samotní gólmani pochopitelně tyhle informace znají dobře v předstihu. „Věděl jsem to dostatečně dopředu,“ přitakal po zápase s Rusy Furch. Čili už na dnešním tréninku měli všichni jasno, kdo zítra dostane důvěru. Tak by snad šlo alespoň nějakým slabým náznakem nasměrovat fanoušky, ne? „Nemůžu ani naznačit," usmíval se neoblomně Francouz.

Národní tým tak zažívá v nové éře dosud něco nepoznaného: brankáři nemají až na trojku Matěje Machovského na velké akci striktně dané role. Tahle novinka přišla s nynějším trenérským štábem a především se specialistou Petrem Jarošem, koučem gólmanů, jenž už v této roli působil například u norské či běloruské reprezentace či v týmech Dinama Minsk a Spartaku Moskva v KHL. „Nemám rád dělení na jedničku a dvojku,“ řekl Jaroš v České televizi.

V minulých letech byla za panování koučů Aloise Hadamczika a Vladimíra Růžičky, kteří se u kormidla národního týmu střídali od roku 2004, praxe jiná. Trenéři dopředu, někdy i několik měsíců, většinou určili jasnou jedničku. Ta pak měla na bedrech zodpovědnost v těžkých duelech, druhý gólman jí pak dal odpočinout v utkáních s lehčími soupeři.

Jiná situace byla na olympiádě v Turíně 2006, na níž se Dominik Hašek zranil po pár minutách úvodního duelu. Praxe dopředu veřejně deklarovaného čísla 1 zahaprovala loni na šampionátu v Praze, na němž vydržel původní první muž s maskou Alexander Salák jen zápas a kus, než jej pro zbytek turnaje nahradil Ondřej Pavelec. Díky své silné mentalitě se s přechodem z dvojky na jedničku popasoval bez potíží.

Brankáři si novou metodu chválí

Nyní je praxe jiná. A nutno podotknout, že se ničím neodlišuje od strategie většiny jiných účastníků šampionátu. Jediní Rusové (Sergej Bobrovskij) a Kazaši (Vitalij Kolesnik), zarytí a konzervativní vyznavači staré školy, dosud na turnaji nasadili do obou duelů stejného gólmana. Jinak vedle Čechů tuhle variantu razí i Kanaďané a Američané, kteří soutěživý a dlouho v Evropě nechápaný přístup „ukažte na místě, kdo z vás je lepší“ uplatňují už léta, ale i Bělorusové a Lotyši, jimž včera čerstvý Edgars Masalskis nesmírně pomohl k bodu.

Čeští brankáři si model, který přece jen víc obrušuje případnou ukřivděnost či závist, pochvalují. „Gólmanská chemie tady působí nadprůměrně dobře, ať už se to týká mě, Dominika Furcha, potažmo (trojky) Matěje Machovského i trenéra gólmanů (Petra Jaroše),“ rozplýval se Francouz.

Přesto lze směrem k následnému vytížení obou leccos vyčíst. V porovnání s ledově klidným Furchem nepůsobil Francouz tak sebejistě, i když každý z nich samozřejmě nastoupil v totálně jiném zápase. Druhý jmenovaný však připustil po utkání jisté obavy v rozhodujících nájezdech, možná, že jej dostal pod tlak právě bezchybný předchozí výkon jeho konkurenta.

Když na něj jel s poslední penaltou Roberts Bukarts a Francouz potřeboval jeho pokus chytit, aby Češi vyhráli, útočníkovi Zlína ještě před zakončením utekl puk. Místo slov, že si na střelce beztak věřil, však 25letý gólman Čeljabinsku, který loni pomohl k titulu Litvínovu, prohlásil něco docela jiného. „Spadl mi kámen ze srdce, že mu to ujelo z hokejky do rohu,“ uvedl.

I když je odpověď na dráždivou otázku tajná, bylo by velkým překvapením, kdyby proti silným Švédům nastoupil v brance někdo jiný než hrdina duelu s Rusy, o poznání jistější Furch…

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK,Vlastní