Gólman Kovář na hokejové MS nepojede, nahradil ho Machovský

- MS v hokeji 2016 autor: red

Česká hokejová reprezentace bude pokračovat v přípravě na mistrovství světa v Rusku bez brankáře Jakuba Kováře. Gólman Jekatěrinburgu se trenérovi Vladimíru Vůjtkovi omluvil z rodinných důvodů. V týmu ho na dnešním srazu v Praze nahradil dvaadvacetiletý Matěj Machovský, který hrál s Plzní semifinále play off extraligy. V reprezentačním výběru se přiřadí k Pavlu Francouzovi z Čeljabinsku a Dominiku Furchovi z Omsku.

Jakub Kovář během přípravného utkání se Švýcarskem

Jakub Kovář během přípravného utkání se Švýcarskem,zdroj: Profimedia.cz

Sedmadvacetiletý Kovář se rozhodl být s manželkou Petrou, s níž očekává narození potomka. "Čekáme rodinu a rozhodl jsem se být proto doma s rodinou, abych mohl být ženě při ruce a se vším jí pomoci," řekl ČTK Kovář. "Kromě narození dítěte navíc doděláváme barák a já jsem byl osm měsíců pryč kvůli hokeji. Dlužím to manželce a chci jí maximálně pomoct, jak to jen půjde," doplnil.

Připustil však zároveň, že nešlo o úplně snadné rozhodnutí. "Samozřejmě mě mrzí ta sportovní stránka. A mrzí to z tohoto pohledu i mou ženu, ale myslím, že je správné nemít hokej na tom úplně prvním místě," prohlásil Kovář, jenž v KHL působí od roku 2013.

Vůjtek po pátečním utkání ve Švýcarsku uvedl, že na květnový šampionát počítá s trojicí brankářů působících v Kontinentální lize a do přípravy už neplánuje pozvat dalšího gólmana. Nyní ale musel v týmu udělat změnu.

Původně chtěl trenér místo Kováře pozvat Jakuba Štěpánka, který vychytal v švýcarské lize titul Bernu. "Mluvil jsem s ním a Kuba se omluvil z důvodu zranění," podotkl Vůjtek.

Volba mezi gólmany širšího reprezentačního kádru padla na Machovského. "On byl ten, co chytal nejdéle, takže jsme se rozhodli pro něj. Měli jsme samozřejmě v merku ještě Sedláčka, ale ten strašně dlouho nestál v bráně, tak jsme od toho upustili," uvedl Vůjtek, proč dal přednost zástupci bronzového týmu extraligy před Jakubem Sedláčkem, který byl na startu přípravy.

Bude ještě čekat na vývoj v zámoří, kde bojují o Stanleyův pohár Petr Mrázek v dresu Detroitu a ve Philadelphii, která prohrává s Washingtonem 0:3 na zápasy, působí Michal Neuvirth. "Ještě jsme to nepustili úplně z hlavy, ale samozřejmě máme indicie, že ti kluci mají určité problémy a nepřijedou. Přeci jen tam ty brankáře máme a definitivu nám nikdo nedal, že nepojedou. Čekáme na to, až v soutěži skončí, a potom se rozhodneme," uvedl Vůjtek.

Machovský se zprávu o tom, že se má připojit zpět k reprezentaci, dozvěděl v neděli večer, kdy mu volal Vůjtek. "Ptal se mě, jestli chci a mohu přijet. Tak jsem řekl, že tohle se neodmítá, a v úterý jsem tady," řekl Machovský, který se tak doma v Opavě zdržel jen dva dny.

Plzeňský gólman si dobře uvědomuje, že existuje reálná šance, že se jako trojka dostane na MS. "I tohle jsme s trenérem probírali. Určitě se ale bude čekat na to, kdo vypadne v Americe a zda nepřijede. Pokud se tak nestane, tak je možné, že bych se tam podíval," uvedl Machovský, který nemusel měnit plány. Chtěl být jen doma a odpočívat.

Bývalý juniorský reprezentant chytal naposledy 8. dubna, kdy Západočeši prohráli šestý zápas semifinále play off se Spartou. "Pauza tam byla, přes týden jsem nebyl na ledě, ale snad se do toho dostanu rychle. Doufám, že se dostanu i do branky," řekl Machovský.

Český tým ještě v přípravě před šampionátem čekají dva zápasy ve Finsku, dva doma se Švédskem a pražská generálka s Kanadou.

Tagy: Česká hokejová reprezentace

Zdroje: ČTK