Hadamczik: Trenéři sestavili výborný tým, mistrovství je skvěle rozehrané

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Hra národního týmu na světovém šampionátu v Moskvě strhla nejen fanoušky, ale i experty. Jeden z nich, bývalý kouč reprezentace Alois Hadamczik, stříbrný z MS 2006 a bronzový ze šampionátů 2011 a 2012, věří, že český výběr zvládne zítřejší čtvrtfinále s Američany a následně si dojde pro některou z medailí, která mu právě 4 roky z velkých akcí chybí.

Alois Hadamczik na MS 2012, kde reprezentace získala dosud poslední medaili z velké akce

Alois Hadamczik na MS 2012, kde reprezentace získala dosud poslední medaili z velké akce,zdroj: Profimedia.cz

Hra českého týmu se mu po všech stránkách zamlouvá. Američané podle 63letého kouče představují ve čtvrtfinále překážku, která je určitě k překonání. „Každý zápas je jiný a nelze to podceňovat, ale Amerika je určitě hratelný soupeř. Jsou to výborní bruslaři, ale co jsem je na letošním mistrovství viděl, vůbec se mi nelíbili. Není to kompaktní tým, s tím loňským se vůbec nedá srovnat,“ připomíná rok starou zkušenost reprezentace, která si na výběru USA na MS v Praze vylámala zuby v boji o bronz (0:3).

S hrou, kterou naopak předvádí český tým, by si podle jeho názoru měla reprezentace vyrovnat s Američany účty. „Naši hrají velmi dobře takticky, je tam obrovské nasazení, důležité je také to, že se nám vyhýbají zranění,“ konstatuje Hadamczik. „Díky vítězství ve skupině navíc nikam necestujeme. To mistrovství světa je skvěle rozehrané, máme velkou šanci. Byla by ohromná škoda tuhle příležitost promarnit,“ podotýká.

Působení svěřenců Vladimíra Vůjtka v základní skupině hodnotí velmi pozitivně. „Řekl bych, že to nebylo jen povedené, ale přímo výtečné. Kluci mají obrovskou bojovnost, jsou kompletním kompaktním týmem a mají také kus štěstí, když je potřeba. Trenéři udělali výborný výběr při skládání týmu,“ oceňuje.

Základním stavebním kamenem dosud úspěšného tažení turnajem byl podle jeho názoru hned vstupní duel s vysoce favorizovaným domácím Ruskem. „Bylo hodně důležité, jak se nám tenhle zápas povedl. Rusové nastoupili s příliš velkým sebevědomím a bez bojovnosti, naši předvedli kompaktní výkon a vůbec k ničemu je nepustili,“ vyzdvihuje.

„S Lotyši pak následovalo další těžké utkání, ale dokázali jsme ho vyhrát. A to, jak jsme pak od 2. třetiny přehrávali neskutečným způsobem Švédy, to byla paráda,“ zmiňuje Hadamczik další důležitý moment, kdy český tým dokázal proti Seveřanům otočit stav z 0:2 na konečných 4:2.

Jeřábek? Hráče jako on potřebujeme

Ve hře reprezentace a jejím složení spatřuje celou řadu pozitiv. „Mezi ta největší patří gólmani a to, jak se trenérům dařilo jejich nasazování. Gólman je vždycky základ. Nebýt Haška, nemohlo se dodnes mluvit o Naganu,“ dává příklad. „Francouz chytá skvěle a přes 4 inkasované góly předvedl výborný výkon i včera proti Švýcarům. Strašně mě překvapil svou vysokou výkonností Furch. Ve Slavii chytal výborně, ale myslím, že mu hodně pomohla změna prostředí a působení v Omsku v KHL,“ míní Hadamczik.

Přestože se mu zamlouvá působení českých hokejistů jako celku, chválí obzvlášť i další jednotlivce. „Díky několika sezonám v lize hrozně vyzrál Jeřábek, dřív hrál kolikrát jako hazardér, víc dopředu než dozadu. Teď přesně ví, kdy si co dovolit. A takové hráče potřebujeme. Kundrátek je výborný bek, Kempný v Kometě vyrostl v opravdu výtečného hráče, to je bojovník k pohledání,“ říká dlouholetý reprezentační kouč.

„Ale podobné je to i v útoku. Z těch, co to jako mladí zkoušeli v zámoří, jsou dnes hotoví hráči. Ať jsou to Řepík, Birner, ale i další. Ti kluci získali spoustu zkušeností a je to pak vidět,“ všímá si.

O tom, co ještě do play off zlepšit, hovořit nechce. „Po té odborné stránce do toho nechci takhle vůbec mluvit a rozebírat to. To si sami trenéři určitě ještě doladí. Že se třeba jednou prohrálo (s Dánskem), to je zcela normální věc,“ uzavírá Hadamczik.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK