KazASTANAchstán nebo KANAchstán? Dnešní soupeř hokejistů je unikátem

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Že je mistrovství světa zápolením národních výběrů, které tvoří hráči klubů z různých koutů světa? U 15 účastníků letošního turnaje to platí, u Kazachstánu, s nímž se národní tým utká dnes (15.15) nikoliv. Naopak. Pohled na soupisku středoasijského týmu nabízí unikátní pohled: celkem 20 z 23 hráčů do pole nastupuje spolu za Barys Astana v KHL! A ještě jeden unikát má nováček mezi elitou. Jeho první útok je tvořen naturalizovanými hráči: 2 Kanaďany a Američanem.

Kazašská reprezentace je kopií sestavy Barysu Astana

Kazašská reprezentace je kopií sestavy Barysu Astana,zdroj: iihfworlds2016.com

Kazašská sestava je k nevíře. Zatímco tu českou tvoří zástupci 15 celků, kouč Andrej Nazarov – jak jinak než trenér Barysu – by si vystačil jen se svými svěřenci z klubu! A vlastně to i činí, ze 3 „vetřelců“ na soupisce staví jen 2 a z nich jen Nikita Ivanov z Karagandy dostává slušný čas na ledě. Je to jako v počátcích šampionátu, kdy Kanadu jezdily reprezentovat amatérské kluby.

Aby to bylo ještě jednodušší, Astana dokonce stejně jako národní tým vyznává modrobílou kombinaci dresů. A svou sestavu dodává své zemi dokonce i s cizinci! Kanaďané Nigel Dawes, tahoun týmu a jeden z nejproduktivnějších hráčů turnaje, Dustin Boyd a Brandon Bochenski, jenž startoval na šampionátu v Moskvě v roce 2007 i v barvách USA, už přijali občanství země, v níž hrají společně bok po boku už 5 let. Propojení s kolébkou hokeje mohlo být ještě intenzivnější, ale dlouholetá opora zadních řad Barysu i reprezentace Kevin Dallman se letos z MS omluvil z rodinných důvodů.

V Astaně hrál 2 sezony v letech 2010 až 2012 i nynější útočník české reprezentace Lukáš Kašpar, pro nějž to dnes bude výjimečný zápas. „Těším se na kluky. Hodně jich z jejich týmu znám, s pár už jsme se potkali na hotelu a kamarádsky jsme pokecali. Znám i nějaké trenéry a vedení mužstva,“ prohlásil.

Pozor na zámořské letce, varuje Kašpar

Hlavní zbraní Kazachů je zámořská řada, jíž Mezinárodní hokejová federace IIHF povolila startovat za novou zemi letos v březnu. Spolu jsou postrachem celé KHL. Bochenski nasbíral ve 340 zápasech 341 bodů (143+198), o rok později dorazivší Boyd a Dawes, juniorský mistr světa s Kanadou, už se přehoupli přes 200.

Bochenski popisuje, v čem je výhoda stejného obsazení kabiny v klubu i v národním týmu. „Je to pro mě překvapení, ale cítím se tu možná přirozeněji než v americké reprezentaci, protože ostatní kluky tak dobře znám,“ udivil. „S tímhle týmem už hraju 6 let, je pro mě skoro jako rodina,“ vyznal se rodák z Minnesoty, jenž si život v Astaně nemůže vynachválit a město považuje za svůj domov.

Před silou zámořské trojice varoval i Kašpar. „Ta první lajna za to umí vzít. Když se jí daří, Kazaši letí. Hrají hodně jednoduše. Přijedou do třetiny a letí do kasy. Hrají spolu už dlouho pohromadě, vědí o sobě. A když se chce Starčenkovi, je to vynikající hokejista. Rychlý s tvrdou střelou. Žádný sranda soupeř to nebude,“ podotkl.

Nijak ho nepřekvapilo, že Kazaši zlákali zámořské posily i do národního týmu. „Už za mého působení v Astaně usilovali o Kevina Dallmana, kterého získali dřív než tyhle kluky. Chtějí hrát na mistrovství světa A skupinu. Hrát dobrý hokej v KHL i na mezinárodní scéně,“ doplnil na adresu nováčka elitní kategorie.

Kazaši mají v týmu i hodně zlého muže

V roce 2012 spolu s Jiřím Novotným a Kamilem Krepsem odešli proto, že se Astana měla stát i zásobárnou pro reprezentaci. „Chtěli, aby za ni hrálo víc Kazachů. Hokej mají rádi, chtějí být úspěšní. Nechtějí pořád padat z elitní skupiny a dostávat rychty. Mají v sobě hodně hrdosti. A získáním zámořských posil možná chtějí překlenout určitý čas, dokud si nevychovají vlastní hráče,“ přemítal Kašpar.

Před Kazachstánem se měl na pozoru i kouč Vladimír Vůjtek. „Jevil se mi velice dobře jak pohybem, tak i přesilovky hrají velice dobře. Ti zámořští hráči, které má v týmu, dávají góly. Těžko se brání jejich přesilovka, jsou sehraní z Astany. Bude důležité se nedostat do oslabení,“ dodal Vůjtek.

Češi se s Kazachy naposledy na MS utkali v roce 2005 a museli se spokojit s hubenou výhrou 1:0, kterou zařídil Aleš Hemský.

Zajímavý duel to bude i pro obránce Omsku Michala Kempného, jenž se opět potká s Damirem Ryspajevem, 21letým bijcem Barysu, jenž českého reprezentanta v lednovém zápasu KHL (2:7) drsně fauloval a od vedení ligy za to dostal trest na 5 zápasů. Celkově sezonu zakončil se 111 trestnými minutami v pouhých 16 utkáních! Pobil se třeba i se stejně zaměřeným Jevgenijem Arťuchinem.

Český tým rozhodně nečeká odevzdaný sok…

Tagy: Česká hokejová reprezentace Kazašská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK