Končím, tohle byl můj poslední zápas v kariéře, rozloučil se trenér Vůjtek

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Svou derniéru si určitě představoval jinak. Kouč české reprezentace Vladimír Vůjtek oznámil po čtvrtfinálové prohře s USA na mistrovství světa, že končí svou dlouhou a bohatou trenérskou dráhu. Výsledek zápasu na jeho krok vliv neměl, Vůjtek si podle svých slov v 69 letech už rád odpočine. U národního týmu jej podle lednového rozhodnutí svazu nahradí dosavadní asistent Josef Jandač.

Střídání stráží. Josef Jandač (vlevo) jako by přebíral úřad po Vladimíru Vůjtkovi (vpravo)

Střídání stráží. Josef Jandač (vlevo) jako by přebíral úřad po Vladimíru Vůjtkovi (vpravo),zdroj: Profimedia.cz

Mluvilo se o tom, že by si na zářijovém Světovém poháru v Torontu mohli oba role prohodit a tentokrát by byl rádcem Vůjtek. Sám Jandač, ale i prezident hokejového svazu Tomáš Král, si to přál. To však zkušený lodivod vyloučil. „Není to pro mě téma. Prostě jsem ukončil kariéru a nebudu se do toho těm mladým progresivním trenérům už plést. Jsem už takto rozhodnutý delší dobu, v podstatě od Vánoc,“ překvapil Vůjtek.

Před nástupem na střídačku české reprezentace vedl 4 roky Slovensko, s nímž v roce 2012 získal na MS stříbro. „Chtěl jsem skončit už minulý rok. Kdyby nepřišel problém u Vládi Růžičky, už jsem to udělal,“ připomněl nucený odchod svého předchůdce, jenž je obviněn z pronevěry.

„Přijal jsem to z toho důvodu, že jsem nikdy u národního mužstva nebyl a pak bych si vyčítal, že jsem to nevzal. Proto jsem si taky přibral o asistenta víc, abych na to nebyl sám. Na to jsem se už necítil,“ přiznal kouč, jemuž vedle Jandače pomáhali i Jiří Kalous a Jaroslav Špaček. „Myslím si, že naše spolupráce byla velice dobrá, neměla jediný zádrhel. Našli jsme i určitý způsob hry, který tomuhle mužstvu vyhovoval a který jsme tady předváděli.“

Co dál? Zahrádka, tenis a… Vítkovice

Bývalý kouč Vítkovic, Zlína, Třince, Jaroslavle, s níž 2x dobyl ruskou Superligu, Kazaně či Dynama Moskva na podobný úspěch jako před 4 roky se Slovenskem nedosáhl. „Musím říct, že jsem na mužstvo celkově hrdý. Samozřejmě je trošku kaňka, že jsme nepostoupili dál, ale pracovalo skutečně skvěle. Vůbec celý tým, i ten realizační, měl s mužstvem symbiózu, všichni jsme šli za svým cílem. Ve sportu už je to tak, že ne vždycky se to povede,“ podotkl smířlivě.

Na šampionátu ještě posílil svou pověst klidného a úspěšného stratéga. Nezláká ho přece jen ještě volání některého klubu? „Je to definitivní konec. Jedině kdybych dělal někde záskok na 14 dnů,“ usmál se.

Nyní se bude víc věnovat svým koníčkům. „Bude to zahrádka a tenis. Taky neříkám, že nezůstanu u hokeje. Jsme Vítkovičák, asi ve Vítkovicích budu něco dělat. Nevím, jak to nazvat, mám nějakou nabídku. Není to pozice na střídačce. A až jednou budu bez hokeje úplně, stejně se na něj budu chodit dívat, dokud to půjde,“ dodal bývalý útočník.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK