Maďaři slaví na MS výhru po 77 letech, vystřílel jim ji slávista Vas!

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Velmi emotivní okamžik zažili po dnešním vítězství nad Běloruskem hokejisté Maďarska. Po výhře 5:2 ukončili 77 let dlouhé čekání na vítězství na mistrovství světa. Jejich úspěch nese i český otisk: 2 branky vítězů vstřelil útočník pražské Slavie János Vas, navíc obě v oslabení! Díky nečekanému 3bodovému zisku mohou Maďaři pomýšlet na senzační odvrácení očekávaného sestupu.

Euforie Jánose Vase

Euforie Jánose Vase,zdroj: iihfworlds2016.com

Jejich dosud poslední výhra mezi elitou se datuje na začátek února 1939. Pro ilustraci – v té době chyběl měsíc do okupace českého území nacistickými vojsky. A Maďaři tehdy v Curychu porazili Belgii 8:1. Poprvé a naposledy si od té doby zahráli mezi elitou před 7 lety, ale v 6 kláních nebodovali a s celkovým skóre 6:29 zase sestoupili.

Bělorusy však přehráli poměrně jasně. Nesrazilo je do kolen ani promarněné vedení 2:0, které si vytvořili v 1. třetině. Velkou odměnou jim pak bylo, že po utkání slyšeli poprvé hrát svou hymnu na počest vítězů, kterou jinak slýchávali jen v podání svých fanoušků. „Byl to skvělý týmový výkon. Je skvělé se takhle zapsat do historie,“ rozplýval se brankář Miklós Rajna.

V dalších triumf nad 7. týmem posledních 2 šampionátů vyvolával řadu dalších pocitů. „Mám husí kůži. Je skvělé, že se můžeme takhle alespoň trochu odvděčit našim fanouškům,“ řekl se slzami v očích útočník Csanád Erdély. „Když jsem viděl, jak naše vlajka stoupá vzhůru, byl jsem pyšný na tyhle kluky a na to, že jsem Maďar,“ prohlásil.

Pro vítěze má výhra velkou cenu i z pohledu jejich dalšího působení na mezinárodní scéně. Kdyby prohráli, už by neměli šanci odvrátit sestup. Nyní mají naopak vše ve svých rukou. Bělorusové sice dosud nasbírali rovněž 3 body, jenže kvůli vzájemnému zápasu jsou v horší výchozí pozici před zbývajícími zápasy, které oba celky sehrají.

Kanadský trenér Rich Chernomaz byl nadšený. „Uvidíme, jak to půjde nám proti Německu a jak si Bělorusko povede s Francií. Ale my máme určitě šanci, díky tomu, jak jsme dnes hráli,“ prohlásil.

Nory poškodil rozhodčí

Rusové proti Švýcarům nasadili 3 čerstvé zámořské posily z Washingtonu v čele s hvězdným útočníkem Alexandrem Ovečkinem. A ty také v polovině duelu zařídily vítězný gól: Ovečkin nahrával, Kuzněcov střílel. Jejich tým se po výhře 5:1 vrátil na 2. místo tabulky skupiny A za českou reprezentaci, na niž ztrácí 2 body. „Byl to těžký zápas, dlouho jsme se nemohli prosadit, i když šance jsme si vytvářeli. Ale díky bohu jsme vyhráli, a to je hlavní,“ oddechl si Ovečkin.

Švédové se nečekaně natrápili proti Norům. Tým, který Češi deklasovali 7:0, horkotěžko přemohli 3:2. „Možná to nebyl náš nejlepší výkon, ale byl to těžký zápas proti dobrému soupeři,“ odbyl údiv ostatních útočník Gustav Nyquist, který se stal se 6 góly průběžně nejlepším střelcem turnaje.

Jeho celku pomohla i chyba rozhodčích. Norům se totiž podařilo Markströma překonat i potřetí, maďarský rozhodčí Gebei však krátce předtím přerušil hru, takže Tryggův gól neuznal. Podle televizních záběrů se ale jednalo o jeho chybu, švédský brankář neměl puk pod kontrolou.

V petrohradské skupině jsou suverénní Kanada s Finskem, které vyhrály všech 5 svých zápasů. První z nich pokořila Slovensko 5:0 a připsala si celkově už 15 výhru na MS za sebou. Poražení se zmohli jen na 18 střel, nejnadějnější z nich skončila na břevnu.

Finové přehráli Francii 3:1, přičemž všechny góly dali mezi 25. a 35. minutou. V dresu vítězů si 2 body za gól a nahrávku připsali útočníci Aleksander Barkov a Patrik Laine. Francouzi snížili až ve 3. třetině, v níž přestříleli vlažně hrající Finy 10:3.

Už je znám první sestupující. Kazachstán prohrál ve svém 6 zápase s Lotyšskem 1:2 a před závěrečným soubojem s Dánskem ztrácí na 7. Norsko 3 body, přičemž vzájemný souboj s ním prohrál. Kazaši tak počtvrté za sebou hned po postupu mezi elitu padají dolů.

Výsledky – 9. den:

Skupina A (Moskva):

Rusko – Švýcarsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 6. Tělegin (Ljubimov), 29. Kuzněcov (Ovečkin), 49. Tělegin (Ljubimov), 56. Širokov (Zajcev), 60. Mozjakin (Dacjuk, Sannikov) – 59. Moser (Weber, Niederreiter). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala (Fin.) – McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:8, navíc Grossmann (Švýc.) 10 minut. Bez využití. Diváci: 11 222.

Norsko – Švédsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 44. Roseli Olsen (Johannesen, M. Olimb), 59. Martinsen (Holös, M. Olimb) – 21. Nyquist, 43. Lundberg (Fransson, Sjögren), 52. Rosén (E. Gustafsson II, Wennberg). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) – Otmachov (Rus.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6221.

Kazachstán – Lotyšsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Ivanov – 36. Daugavinš, 55. Bičevskis (Indrašis, Cibulskis). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fraňo – Lederer (oba ČR), Chartrand-Piche (Kan.). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 7305.

Skupina B (Petrohrad):

Kanada – Slovensko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Rielly (Brassard), 19. Duchene (Marchand), 34. Hall (Stone, McDavid), 39. Scheifele (Reinhart, Stone), 51. Brassard (Perry, Murray). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Olenin – Lazarev (oba Rus.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 5512.

Francie – Finsko 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 53. Bellemare (S. Treille, Auvitu) – 25. Lindell (Mikael Granlund, M. Koivu), 31. Barkov (Laine, J. Jokinen), 35. Laine (J. Jokinen, Barkov). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Sidorenko (Běl.) – Fluri (Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 4278.

Maďarsko – Bělorusko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. G. Nagy (Kóger, Sarauer), 11. J. Vas (Sarauer), 31. Sebök (Szirányi), 34. Galló (Sofron, Szirányi), 60. J. Vas – 13. Platt (Stěpanov), 27. Gavrus (Kovyršin, Stěpanov). Rozhodčí: Kubuš (SR), Wehrli (Švýc.) – Ritter (USA), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 4539.

Tagy: Ruská hokejová reprezentace Kanadská hokejová reprezentace Slovenská hokejová reprezentace Švédská hokejová reprezentace Finská hokejová reprezentace Norská hokejová reprezentace Kazašská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK