Na MS mu pomohl Zlín. S Holíkem jsme jako jedno tělo, hlásí Lotyš Bukarts

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Nebýt působení v české extralize, pravděpodobně by se na šampionát nepodíval. Ovšem lotyšský útočník Roberts Bukarts vzal na začátku sezony odvahu do hrsti a vydal se z domovského Dinama Riga hrajícího KHL do soutěže o stupeň níž. Angažmá ve Zlíně mu ovšem prospělo. A z nepříliš produktivního hráče se během pár měsíců stal tahoun sestavy. Dnes večer se postaví proti svým známým z české soutěže.

Roberts Bukarts v barvách Lotyšska a Zlína

Roberts Bukarts v barvách Lotyšska a Zlína,zdroj: internet/hokej.zlin.cz

V Dinamu se 25letý hráč, jenž už byl na 3 světových šampionátech, na podzim trápil.  Ve Zlíně však našel nejen hokejový elixír, ale také velké kamarády. A mrzí ho, že se nepotká s parťákem z útoku modrožlutých Petrem Holíkem který se do konečné nominace Česka nakonec nedostal. „Jsme v kontaktu pořád. Ve Zlíně jsme jako jedno tělo. Psal mi, když vypadl. Měl dobrou sezonu v klubu, hrál dobře i v nároďáku. Odpovídal jsem mu, ať zvedne hlavu a maká dál. Možná to příští rok vyjde,“ přemítal Bukarts.

Holík, který opustil český tým 2 týdny před šampionátem, je jeho dvorním nahrávačem, společně pomohli vytáhnout Zlín ze dna tabulky až do čtvrtfinále. „Je výjimečný. Umí se přizpůsobit, je to dobrý bruslař a neuvěřitelný hráč,“ vychvaloval Bukarts forvarda, po jehož boku v extralize nasbíral ve 46 zápasech včetně play off 38 bodů za 21 branek a 17 asistencí.

Oba ve Zlíně po sezoně prodloužili kontrakt. „Probírali jsme to spolu, než jsme podepsali. Řekli jsme si, že zůstaneme, že tomu dáme 100%. Bude to má první celá sezona ve Zlíně. Věřím, že všechno bude dobré,“ řekl Bukarts.

Zlín je pro mě speciální město, říká

Při Holíkově absenci zná z českého týmu osobně jen obránce Tomáše Kundrátka, se kterým se potkal v úvodu sezony v Rize. „Další znám jako soupeře. Češi mají dobrý tým. Na soupisce mají kvalitní hokejisty. Sice chybí pár kluků z NHL, ale budou silní,“ odhadoval Bukarts, který startoval na šampionátech v letech 2011 a 2012, po pauze se pak dostal loni na turnaj do Prahy.

Sobotní vzájemný duel považuje osobně za výjimečný. „Zlín je pro mě speciální město, je to důležitý klub v mém životě. Hodně mi pomohl v kariéře. Takže to vlastně bude zvláštní zápas i proti Česku. Chci ukázat, že umím hrát na mezinárodní úrovni.“

Loni v Praze skončili Lotyši až 13., v Rusku mají daleko vyšší ambice. Což naznačili už v úvodním střetnutí se silným Švédskem, jemuž překvapivě sebrali bod. „Z lotyšské federace nám řekli, že základním cílem je udržení, ale každý v šatně chceme být minimálně ve čtvrtfinále. To je naše hlavní meta, ke které míříme,“ prozradil Bukarts.

A doufal, že si přenese formu z extraligy a pomůže k dobrým výsledkům. „Věřím, že budu chodit na přesilovky a naše lajna bude fungovat. Snad dám pár gólů a hlavně pomůžu týmu vyhrávat,“ podotkl.

Jeho kamarád Holík by však asi neměl moc velkou radost z toho, kdyby se Bukartsovi a spol. povedlo dnes večer…

Tagy: Česká hokejová reprezentace Lotyšská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK