Nominace na MS: 16 nováčků! Smůlu mají obránce Voráček a nečekaně i Vincour

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Z kádru české hokejové reprezentace vypadli před středečním odletem na mistrovství světa do Moskvy obránce Tomáš Voráček a útočník Tomáš Vincour. Kouč Vladimír Vůjtek má v širší nominaci 27 hráčů, na soupisku pro šampionát jich může zapsat 25.

Tomáši Vincourovi, útočníkovi Novosibirsku, nepomohla do nominace ani bodově nejlepší sezona v elitních soutěžích v kariéře, ani pravidelné příspěvky v dresu národního týmu

Tomáši Vincourovi, útočníkovi Novosibirsku, nepomohla do nominace ani bodově nejlepší sezona v elitních soutěžích v kariéře, ani pravidelné příspěvky v dresu národního týmu,zdroj: Profimedia.cz

„Před prvním zápasem zařadíme na soupisku 20 hráčů v poli a 2 brankáře. Bude na ní 7 obránců a 13 útočníků. Necháme si nějakou rezervu a postupně zapíšeme hráče do těch 25,“ řekl Vůjtek na tiskové konferenci po pražské generálce s Kanadou (0:3). Zatím nechtěl jmenovat hráče, kteří budou mimo soupisku. „Je brzo po zápase, ještě jsme se nedohodli,“ podotkl.

V pondělí padla naděje na účast na šampionátu pro nemocného Milana Gulaše. Teď Vůjtek se svými asistenty Josefem Jandačem, Jiřím Kalousem a Jaroslavem Špačkem vybral tým bez Voráčka a Vincoura. „Tomáš Voráček je docela důrazný, ale trošku mu chybí hernost proti ostatním klukům. U Tomáše Vincoura jsme čekali víc pohybu a taky nějaké ty branky, ale ty bohužel nepřicházely tak, jako tomu bylo v sezoně. V prosinci byl jeden z nejlepších našich hráčů, ne-li nejlepší. Teď mu závěr sezony nějak nevyšel,“ doplnil kouč na adresu překvapivě vyřazeného forvarda Novosibirsku, jenž má za sebou zřejmě nejvydařenější ročník kariéry.

V mužstvu jsou 3 mistři světa z roku 2010 a celkem 16 nominovaných má šanci na premiérovou účast na velké mezinárodní akci. Ve výběru jsou 4 hráči z NHL – bek Michal Jordán z Caroliny spolu s útočníky Tomášem Plekancem z Montrealu, Davidem Pastrňákem z Bostonu a Jiřím Sekáčem z Arizony. Celkem 12 nominovaných působí v KHL, jeden ve Švédsku a 10 nominovaných nastupuje v domácí extralize.

Poprvé se na mistrovství světa vydají brankáři Dominik Furch s Matějem Machovským, obránci Milan Doudera, Michal Kempný, Tomáš Kundrátek, Jakub Jeřábek, Adam Polášek a Radim Šimek. Mezi útočníky jsou to Michal Birner, Tomáš Filippi, Richard Jarůšek, Robert Kousal, Dominik Kubalík, Pastrňák, Michal Řepík a Tomáš Zohorna.

Zmiňovanými mistry světa z roku 2010 z Německa jsou útočníci Roman Červenka, Lukáš Kašpar a Petr Koukal. Červenka byl na 5 světových šampionátech a 2 olympijských hrách a má i bronz z roku 2011 z Bratislavy. Koukal hrál na 4 MS a získal bronz v roku 2012 v Helsinkách, kde byl i Kašpar, jenž vlastní z obou svých dosavadních startů na MS medaili.

Nejvíc zkušeností nasbíral kapitán Tomáš Plekanec, jenž startoval na 2 olympiádách a chystá se na 9. šampionát. Juniorský mistr světa z roku 2011 na zlato s A týmem čeká. Má stříbro z roku 2006 z Rigy a bronzy z let 2011 a 2012.

Další hráči vykazují méně zkušeností. Na 4. šampionátu v řadě se představí Jan Kovář. Obránci Jordán a Jan Kolář a útočník Martin Zaťovič hráli na minulých 2 MS v Minsku a v Praze, zadák Petr Zámorský a forvard Jiří Sekáč byli jen v Bělorusku. Gólman Pavel Francouz se zúčastnil šampionátů v letech 2013 a 2014 jako trojka.

Češi vstoupí do turnaje v pátek v 19.15 SELČ proti domácímu Rusku, hned v sobotu nastoupí ve stejný čas proti Lotyšsku. V dalších duelech je čeká Švédsko, Norsko, Kazachstán, Dánsko a Švýcarsko.

Nominace českých hokejistů na mistrovství světa v Moskvě a Petrohradu (6.-22. května):

Brankáři: Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL). Dominik Furch (Omsk/KHL), Matěj Machovský (Plzeň).

Obránci: Michal Jordán (Carolina/NHL), Michal Kempný (Omsk/KHL), Jan Kolář (Chabarovsk/KHL), Tomáš Kundrátek (Slovan Bratislava/KHL), Petr Zámorský (Örebro/Švéd.), Milan Doudera (Třinec), Jakub Jeřábek (Plzeň), Adam Polášek (Sparta), Radim Šimek (Liberec).

Útočníci: Tomáš Plekanec (Montreal/NHL), David Pastrňák (Boston/NHL), Jiří Sekáč (Arizona/NHL), Tomáš Filippi, Jan Kovář (oba Magnitogorsk/KHL), Roman Červenka (Chomutov), Lukáš Kašpar (Slovan Bratislava/KHL), Petr Koukal (Jekatěrinburg/KHL), Robert Kousal (Novokuzněck/KHL), Martin Zaťovič (Togliatti/KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL), Michal Řepík, Michal Birner (oba Liberec), Dominik Kubalík (Plzeň), Richard Jarůšek (Mladá Boleslav).

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK