Odčarovaný Furch: Ty nájezdy si za rámeček nedám…

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Téměř 3 hodiny v kuse držel v zápasech mistrovství světa v Moskvě neprůstřelnost. Ta ovšem pro Dominika Furcha skončila po 163 minutách a 10 vteřinách a nakonec musel po 1. inkasované brance ve svém 3. startu na turnaji strávit i prohru po samostatných nájezdech. Dánům se povedl v rozstřelu skvělý kousek: proměnili všechny 3 a připsali si cenný skalp vedoucího týmu skupiny. 

Rozhodující nájezd Nicklase Jensena

Rozhodující nájezd Nicklase Jensena,zdroj: Profimedia.cz

Furch tak v krátkém sledu inkasoval 4 góly – a byl ze svého výkonu zklamaný. Postupně ho překonali Lars Eller, Nikolaj Ehlers a Nicklas Jensen. „Nájezdy pro mě byly nešťastné. Dostat 3 góly ze 3 je špatné skóre. Udělali to sice šikovně, i tak si ale nájezdy za rámeček nedám. Po prvních 2 jsem chtěl udělat něco jiného, rozhodl jsem se zkusit vypíchnout puk hokejkou, ani to ale nevyšlo,“ litoval.

A pak se rozpovídal o pocitech, jež brankář při nájezdech zažívá při nulové úspěšnosti. V hokeji je přeci jen role střelce a gólmana při penaltách vyrovnanější než například při fotbale. „Příjemné to není. Ale v kariéře už jsem asi zažil i to, že bych ze 3 nájezdů nechytil ani jediný. I to se stane. Ještě se na to chci podívat na videu a přesvědčím se o tom, jestli jsem mohl udělat něco jiného,“ plánoval.

Dánové slavili výhru v rozstřelu i v minulém utkání, když zdolali Lotyšsko. „Některé jejich nájezdy proti Lotyšům jsem viděl, ale zase je provedli moc šikovně. Informace z videa, jak kdo jezdí, se dá použít pro inspiraci, pevně na to ale stejně spoléhat nejde,“ podotkl gólman Omsku.

Proti Norům to podle něj mohlo dopadnout stejně

Z toho důvodu si nenechal radit ani od kapitána Tomáše Plekance, který s Ellerem hájí v NHL barvy Montrealu. Před nájezdy si přehodil přes hlavu ručník, aby byl v naprosté samotě a klidu. „Chtěl jsem se soustředit na sebe. Ani tak to nevyšlo,“ posteskl si.

V zápase byl přitom opět velkou oporou týmu. I když na něj mířilo včetně prodloužení celkem jen 20 střel, předvedl spolehlivý výkon. „Ze začátku to bylo docela nepříjemné. Dlouho na mě nešlo nic, pomaleji jsem se dostával do tempa. Dánové hráli dobře a nepříjemně. V základní době jsme měli šance, bohužel jsme je neproměnili,“ připomněl.

Nakonec jej v úvodu 3. třetiny prostřelil jako první na turnaji Morten Madsen. „Dánové mezi kruhy tečovali střelu a puk zpomalil. Chtěl jsem ho hokejkou odehrát pryč, jenže to se nepodařilo a zůstal v brankovišti. Byla to smůla. Že jsem přišel o neprůstřelnost teď? Prostě to přišlo… Na možnost, že by mohla být zase nula, jsem nemyslel,“ prohlásil.

Český výběr nepodal optimální výkon, přesto mohl při trochu větší přízni štěstí vyhrát. Dány několikrát zachránila branková konstrukce. „Možná jsme měli trošku smůlu. Ale Dánové umějí kousat. Zpětně bych chtěl poukázat na to, jak důležité proti Norsku bylo, že jsme 1. třetinu vyhráli 3:0. Jinak by se to mohlo vyvíjet podobně jako s Dánskem,“ mínil.

Věří, že prohra se na mužstvu nijak nepodepíše a neotřese jeho sebevědomím. „Porážka může být ku prospěchu věci. Vítěznou sérii jsme sice přerušili, ale ještě je před námi jeden zápas. Všechno máme ve svých rukách,“ uzavřel.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Dánská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK