Pět proher za sebou. Zastaví dnes hokejisté černou sérii proti Švédsku?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 5. 2016 19:03) - MS v hokeji 2016 autor: knp

Dnes večer (19.15) zkříží národnímu týmu cestu neoblíbený soupeř. V této sezoně sice má se Švédskem vyrovnanou bilanci 2 výher a 2 porážek, ale na velkých mezinárodních akcích odcházejí čeští hokejisté po vzájemném souboji už 4 roky poraženi. Naposledy pokořili Seveřany v roce 2012 ve čtvrtfinále MS ve Stockholmu, na tehdejší výhře 4:3 se ze současného kádru trenéra Vladimíra Vůjtka podíleli útočníci Tomáš Plekanec a Petr Koukal.

Momentka z loňského duelu obou týmů na MS v Praze, který Švédové získali v nájezdech

Momentka z loňského duelu obou týmů na MS v Praze, který Švédové získali v nájezdech,zdroj: internet

Od té doby byli Švédové úspěšnější 5x – na světových šampionátech i na olympijských hrách v Soči. Ovšem kde jinde tuhle negativní sérii ukončit než v Ledovém paláci, kde Češi v součtu s prosincovým Channel One Cupem vyhráli všechny 4 dosavadní zápasy? Zvlášť, když by v případě úspěchu mohli před zbývající čtveřicí utkání s Norskem, Kazachstánem, Dánskem a Švýcarskem reálně pomýšlet na prvenství ve skupině A.

Nejtěžší úkol, v němž se musí tým Švédům vyrovnat? „Držet s nimi krok po bruslařské stránce. Od toho se bude všechno odvíjet. Když to nebudeme dělat, budeme je hákovat, faulovat, nebudeme vůbec ve třetině stíhat a bude to složité,“ podotkl Koukal.

Debakl 1:7? Švédové změnili tým

Naposledy se Češi s týmem Tre Kronor utkali předminulý týden ve Znojmě a sehráli 2 úplně rozdílné zápasy. Nejdřív prohráli 2:7, následně zvítězili 7:1. „Dodržoval se hezký pořádek, aby se trenéři před turnajem moc nezlobili. Jedna výhra, jedna prohra,“ smál se Koukal.

Jenže od té doby se řada věcí změnila. „Budou mít úplně jinou sestavu. My do toho musíme jít plus minus stejně anebo možná ještě líp než s Rusy. Být na to připraveni. Uvědomit si, že sice body máme, ale do zápasu nejdeme jako favorité. Nenastupovali jsme proti Rusku jako favorité, ale ukázalo se, že když podáme dobrý kolektivní výkon, můžeme hrát s každým,“ řekl pamětník posledního úspěchu proti Švédům na velké akci.

Ti měli před 4 lety ve Stockholmu výběr všech dostupných hvězd z NHL, letos mají po řadě omluvenek v týmu 6 posil ze zámoří: brankáře Jacoba Markströma z Vancouveru, obránce Erika Gustafssona z Chicaga, Adama Larssona z New Jersey a útočníky Mikaela Backlunda z Calgary, Alexandera Wennberga z Columbusu a Gustava Nyquista z Detroitu.

Češi mají v týmu jen 3 hráče z NHL, Koukal v tom však nevidí žádnou nevýhodu. „Je tady spousta nováčků a každý se chce ukázat, odvést maximum. To může být větší plus než mít našlapané 4 lajny z NHL. Každý by chtěl hrát všechno, přesilovky, protože je na to zvyklý v klubu. Tady to nejde a naše výhoda je v tom, že si každý uvědomuje, že má jinou roli a funkci v týmu," prohlásil 33letý mistr světa z Německa z roku 2010.

Chytat bude Francouz

Po výhrách nad Ruskem 3:0 a Lotyšskem 4:3 po nájezdech si hráči mohou vychutnávat dobrý start do turnaje, přestože s Lotyši ztratili vedení 2:0 a výhru zachraňovali až v závěru. „Mít 5 bodů ze 2 utkání v úvodu turnaje je výborným odrazovým můstkem do dalších dnů. Pokud se nám podaří se Švédskem navázat na předchozí výkony, máme šanci bodovat,“ věřil asistent trenéra Jiří Kalous.

Včerejší trénink vynechal útočník David Pastrňák, v elitním útoku místo něj s Tomášem Plekancem a Romanem Červenkou trénoval Martin Zaťovič,jenž proti Lotyšům naskočil do hry z pozice 13. útočníka a nahradil ve třetí formaci Tomáše Zohornu. Pastrňák však v sestavě chybět po drobných zdravotních potížích chybět nebude.

A Zaťovič na pozici 13. útočníka zůstane. „Uvidíme, jak se utkání bude vyvíjet. Začneme na 12 útočníků a 7 obránců, a když si to situace bude vyžadovat, zapojí se i 13. útočník,“ doplnil asistent trenéra Josef Jandač.

Český trenérský tým po dopoledním rozbruslení navzdory původním plánům odtajnil, kdo nastoupí v brance. Bude to nečekaně Pavel Francouz,jenž odchytal zápas s Lotyši. „Byli jsme spokojeni s výkonem obou brankářů. Shodli jsme se na tom, že tím, že Pavlovi vyšel poslední zápas se Švédy, tak jsme to nechtěli měnit," připomněl Jandač drtivou výhru 7:1 v přípravě. „Všichni jsme se shodli na tom, kdo by měl nastoupit v brance. Nechceme to ale samozřejmě prozrazovat,“ konstatoval Kalous.

Francouz chytal v posledním utkání Euro Hockey Tour proti Švédům 29. dubna při vítězství 7:1, Furch nastoupil proti stejnému soupeři o 2 dny dříve také ve Znojmě při prohře 2:7.

Sestava proti Švédsku: Francouz – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, Doudera – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, Birner – Kašpar, Kousal, Zohorna – Jarůšek, Koukal, Filippi.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK