Pojďme vyhrát celou skupinu! vyzval střelec posledních dní Kousal

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 5. 2016 22:41) - MS v hokeji 2016 autor: knp

Dva zápasy před koncem základní skupiny mají čeští hokejisté 5bodový náskok na druhé Rusy, kteří zatím odehráli o zápas méně. Proto se po dnešní výhře nad Kazachstánem 3:1 a nabytou jistotou postupu do čtvrtfinále začala do hlav hráčů pomalu vkrádat myšlenka na celkové vítězství ve skupině. V tom případě by se jednak nemusel národní tým na 100% stěhovat na čtvrtfinále z Moskvy, ale ještě by návdavkem dostal přijatelného soupeře. V úvahu připadají nevýrazní Američané či bojovní Němci.

Robert Kousal (druhý zleva vzadu) by rád s týmem slavil i vítězství ve skupině

Robert Kousal (druhý zleva vzadu) by rád s týmem slavil i vítězství ve skupině,zdroj: Profimedia.cz

Jako první tenhle cíl vyslovil útočník Robert Kousal, jenž se včera proti Norsku (7:0) radoval ze své premiérové trefy na MS a dnes proti Kazachstánu pečetil na konečných 3:1. „Jsme ve výborné pozici, máme to dobře rozehrané. Takže proč bychom si nemohli říct, že vyhrajeme skupinu?“ položil řečnickou otázku 25letý debutant na velké mezinárodní akci.

Podobně mluvil i kouč Vladimír Vůjtek. „Hlavní motivace je nejet do Petrohradu a zůstat tady, po dnešku nám stačí jedno vítězství. Samozřejmě k 1. místu musíme získat víc bodů. Jak to máme rozjeté, chtěli bychom skončit na 1. místě, ale prvořadé je zůstat tady," řekl Vůjtek. K jistotě setrvání v Moskvě potřebuje jeho výběr bez ohledu na ostatní výsledky získat z duelů s Dánskem a Švýcarskem 3 body, k jistému 1. místu ještě o bod více.

Kousalův do prázdné branky zavilého protivníka byl 69 vteřin před koncem klíčový. V duelu s Norskem přitom střelec chyběl ve 3. třetině v sestavě poté, co se ve 34. minutě musel vzpamatovat po tvrdém zákroku Oleho-Kristiana Tollefsena. „Mohl bych dohrát zápas, ale trenéři mi dali volno. Jak jsem vstal, rozbolela mě noha a za krkem,“ vysvětlil.

V 1. třetině proti Kazachstánu ovšem čelil další tvrdé srážce se soupeřem. „Dvakrát se mi zasekl puk a zase jsem to schytal, ale nebylo to tak hrozné jako proti Norsku. Nevím, proč zrovna já. Nedával jsem si pozor, moje chyba,“ přijal svůj úděl forvard, který si po konci smlouvy v Novokuzněcku hledá nové angažmá.

Tým prý má nezdolné sebevědomí

Jeden ze 13 nováčků na MS popsal, jak tým, s nímž málokdo počítal, roste každým dnem. Za nepříjemného stavu 2:1 v závěru byli prý Češi v klidu, i když jim ve 2. zápase ve 2 dnech už docházely síly. „Bylo to fyzicky složitější. Oni měli odpočinek, což bylo chvílemi znát, ale dobře jsme si to pohlídali. Máme takové sebevědomí, že si nepřipouštíme, že bychom se měli nějak bát,“ uvedl Kousal.

Kapitán Tomáš Plekanec, autor prvních 2 tref vítězů, přiznal, že se úspěch nerodil lehce. „Byli bychom rádi, kdybychom vyhráli jednodušeji jako s Nory, ale to nikdo z nás nečekal. Byl to těžký zápas. Hráli dobře, byli odpočatí. Jejich první lajna to tahala, byla nebezpečná hlavně v přesilovkách,“ připomněl nebezpečné zámořské trio naturalizovaných Kazachů Dawes, Bochenski a Boyd.

Velkou pochvalu měl pro brankáře Pavla Francouze. „Ukázali jsme sílu. I když to v některých pasážích nebylo ono, odehráli jsme to celkem dobře. Probojovali jsme se k výhře hlavně díky ‚Francíkovi‘. Dnes nám ten zápas vychytal a je jeho zásluhou, že jsme se tak netrápili,“ prohlásil Plekanec, se 4 trefami jeden z nejlepších střelců turnaje.

Velkým pozitivem je pro něj odolná defenziva týmu. V 5 zápasech inkasovali Češi jen 6x. „Brankáři jsou výborní. Chytají strašně těžké situace, jsou zatím našimi jasně nejlepšími hráči. Můžeme se o ně opřít. V poli to ale musíme ještě vypilovat,“ nabádal.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Kazašská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK