Příští šampionát bude mít znovu jiná pravidla. Krátkodobou úpravu odnesli Češi…

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Je to k nevíře, ale je to tak. Jakýkoliv experiment v pravidlech velkých mezinárodních sportovních turnajů vždycky jako první (a nezřídka jako jediné) odskáčou české reprezentace. Načež je novinka ještě ke všemu zrušena. Naposledy se tak stalo dnes, kdy vedení Mezinárodní hokejové federace (IIHF) upravilo pravidla pro příští šampionát, který v roce 2017 uspořádají Německo a Francie.

Petr Koukal byl pouze jedním ze 3 hráčů, kteří podle letošních pravidel MS mohli jet v rozstřelu nájezd

Petr Koukal byl pouze jedním ze 3 hráčů, kteří podle letošních pravidel MS mohli jet v rozstřelu nájezd,zdroj: iihfworlds2016.com

Ta opětovná změna se týká samostatných nájezdů, jež včera poslaly domů český tým po prohře s Američany. Možná vás zarazilo, že jeli na každé straně jen 3 hráči. Je to sice zvykem třeba v extralize či na turnajích Euro Hockey Tour, ovšem na velkých turnajích pořádaných IIHF až do loňska platil tradiční počet 5 exekutorů. Pro letošní MS přišla změna a program se zkrátil o 2 hráče.

Američanům tenhle model přinesl víc štěstí. Pár hodin poté ovšem kongres IIHF odhlasoval návrat k 5 pokusům v zápasech play off (ve skupinách zůstanou 3)… „Myslím, že při 5 nájezdech na každé straně můžete prokázat větší schopnosti v zakončení, když to nebude jen na 3 hráčích. Také to ukáže šikovnost těch, kteří v mužstvu budou. A samozřejmě i schopnosti brankáře. Jsou to 4 nájezdy navíc, bude to zajímavé i pro diváky,“ řekl Josef Jandač, jenž se dnes ujal vlády nad reprezentací místo Vladimíra Vůjtka, který včera ukončil trenérskou kariéru.

Nepřipomíná vám to něco? V roce 2002 odhlasovala Evropská fotbalová asociace (UEFA) zavedení tzv. stříbrného gólu. Chtěla zmírnit nemilosrdné pravidlo „náhlé smrti“, proto dovolila dohrát tu část prodloužení, v níž branka padne.

V historii nakonec zůstane jediný takový gól – hlavička Řeka Dellase v semifinále mistrovství Evropy 2004, jež utnula naděje českého týmu těsně před vypršením první části nastavení. Po turnaji bylo pravidlo zrušeno… I když z oné novinky žádná nevýhoda v tomto případě pro národní celek patrně neplynula, minimálně přišel o šanci se dočkat s takovým pravidlem také pozitivní zkušenosti…

Nový reprezentační kouč změnu vítá

A když je řeč o fotbale – jako první v dějinách fotbalu poznala krutost stále platného pravidla zlatého gólu opět česká reprezentace. Ve finále evropského šampionátu v roce 1996 jím rozhodl o triumfu Němců Oliver Bierhoff. Nyní tedy spolkli jed i hokejisté…

Od příštího roku je čeká také větší námaha v prodloužení. Ta se budou na šampionátech hrát místo se 4 soupeři v poli jako nyní už jen se 3 na každé straně. Změna se opět týká jen duelů v základních skupinách, nikoli play off, v němž bude i nadále každý tým mít na ledě v 10minutovém nastavení 4 hokejisty. Tato nová pravidla budou od příští sezony platit i v české extralize.

Jandač změnu přivítal. „Je to takový model po vzoru NHL a mně se docela líbí v tom, že většinou se rozhodne při hře na ledě, a ne až v penaltách. Takhle bude hodně záležet na bruslařích,“ podotkl. A nebránil by se ani tomu, kdyby pravidlo platilo i pro vyřazovací boje a opět se tak o něco snížila pravděpodobnost, že vítěze určí až nájezdy. Jak se stalo včera osudným českému týmu proti USA. „Vždycky to pak bolí, když to je jediná penalta, která rozhodne,“ dodal.

Finále se bude stejně jako nyní prodlužovat o 20 minut a hrát se bude v 5 na každé straně. Případné nájezdy poté zahájí po 5 exekutorech z obou týmů.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK