Proč jede národní tým domů opět bez medaile? 5 příčin brzkého vyřazení hokejistů

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Na první pohled to vypadá nelogicky a také krutě. Hokejisté podávali na mistrovství světa výborné výkony, stejně jej však opustili bez medaile. Místo nich šli dál nevýrazní Američané, kteří se turnajem tak nějak protloukají bez duše. Český tým naopak v Moskvě ukázal zcela čitelnou tvář, ta však zkameněla smutkem už po čtvrtfinále. Hlubší pohled na příčiny vyřazení Vůjtkovu výběru ukazuje, že to zas tak nepochopitelné není. Proč tedy skončil?

Zklamaný brankář Dominik Furch na cestě z hotelu během dnešního odjezdu reprezentace z Moskvy

Zklamaný brankář Dominik Furch na cestě z hotelu během dnešního odjezdu reprezentace z Moskvy,zdroj: Profimedia.cz

1. Nemohoucnost při přesilovkách

Možná to už čtete potisící, ale je to prostě pravda – zápasy na téhle úrovni rozhodují přesilovky. A ty měl český tým v Moskvě tristní. Z 28 možností využil jen 4, na gól v početní výhodě potřeboval v průměru 13 minut a 18 vteřin! Týmy, které byly v tomto ohledu na MS ještě horší? Maďarsko, Bělorusko, Francie, Slovensko a Norsko. Ano, není náhoda, že ani jeden z nich nepostoupil do play off…

Jen proti Američanům měli Češi 6 výhod početní převahy (soupeř taktéž), nedali jedinou. „Mužstvo, které chce postoupit, musí přesilové hry proměnit. Rusové je dávají, Kanada je dává. Silné týmy jsou v téhle činnosti lepší. My jsme je nehráli dobře,“ posteskl si kouč Vladimír Vůjtek. I lídři sestavy věděli, že tyhle speciální situace byly velkou bolestí. „V pěti jsme odehráli výborný turnaj,“ řekl kapitán Tomáš Plekanec a nepřímo tak vyjádřil nespokojenost s počínáním týmu v odlišném počtu hráčů. V oslabení to nebylo, v něm dostali Češi 3. nejnižší počet branek ze všech…

2. Nezvládnuté nájezdy

Strádání v téhle disciplíně zůstávalo dlouho překryto umem Lukáše Kašpara a jeho „nechytatelnou“ fintou mezi nohy. Rozdíl byl mezi penaltami ve hře – obě Češi proměnili (Kašpar proti Švýcarsku a Zohorna proti USA) – a při rozstřelu. V něm uspěl národní tým jen s Lotyši, podlehl Dánům a Američanům. Detailní pohled na české střelce odkrývá ještě víc: z 8 pokusů uspěl jen Kašpar (2x), jinak nedali 2x Koukal (jednou trefil tyčku), pak Kovář, Řepík, Kašpar a Zohorna.

Naopak čeští gólmani si se střelci rady nevěděli. Z 8 nájezdů inkasovali 4x, přičemž Pavla Francouze s Lotyši jednou zachránila tyčka, když už byl překonán, a Bukartsovi puk ujel k mantinelu. Dominik Furch si vedl ještě hůř: s Dány mu dali gól všichni 3 exekutoři, s Američany pustil 1 ze 2. I když Francouz nebyl zrovna při penaltách jistý, jak sám přiznal, leckoho muselo po zkušenosti s Dány napadnout, zda by nebylo lepší proti Američanům poslat na nájezdy jeho. I Vůjtek připustil, že tuhle možnost zvažoval. „Kdyby Furch pustil první penaltu, šel by tam. Ale chytil ji, tak nebyl důvod to měnit,“ vysvětlil kouč.

Tomáš Zohorna, Česko - USA, MS v hokeji 2016

Tomáš Zohorna neproměnil v rozstřelu nájezd, pro český tým je na turnaji konec,zdroj:iihfworlds2016.com

3. Konzervativnost sestavy

Protřelého experta zdobí spousta vlastností. Týmu dokáže dodat sebevědomí, klid, herní pohodu, není z těch, kteří by křičeli, má spíš vlídný, otcovský přístup. Ale také jej provází jistá neochota riskovat. Změn v sestavě měl udělat víc, i když tým vyhrával. První útok, jenž tým celý šampionát až příliš osamoceně táhl, jako by byl tou zodpovědností vysátý. V posledních 2 zápasech vyšel bodově naprázdno. Postupně po nadějném startu vadl také v elitní formaci nastupující zadák Jeřábek.

Největším kamenem úrazu pak byla 2. formace. Mezi energickými ŘepíkemBirnerem, sehranými z dresu Liberce, se turnajem neuvěřitelně protrápil Jan Kovář. Jeden z elitních centrů KHL posledních let a tahoun národního týmu na loňském šampionátu jako kdyby v Moskvě nebyl. Po Faksově příjezdu nepochybně stálo za to pracovitého forvarda Dallasu zkusit nasadit mezi liberecké „tygry“.

4. Nezvládnutá úloha favorita

Typická česká bolest ve všech kolektivních sportech. Ve většině případů tým uspěje, když se od něj nic nečeká. To se ovšem po skupině změnilo, najednou málokdo počítal s tím, že by Češi mohli s utrápenými Američany prohrát. A když se to nevedlo, tým to naleptalo. „Možná jsme byli trochu nervóznější s ohledem na stav. Možná na nás dolehl tlak zápasu,“ připustil Roman Červenka. I experti si toho všimli. „Bylo znát, že jsme favorité a myslím, že nám to nepomohlo," uvedl například mistr světa z roku 1985 a jeden z koučů loni zlatého Litvínova Miloslav Hořava.

Své sehrál i fakt, že většina sestavy s takovým duelem neměla zkušenosti. Play off seniorského MS hrálo 13 Čechů poprvé v kariéře. Na opačné straně byl sice počet podobný, jenže Američané jsou ostřílení bitvami v šampionátech hráčů do 18 a 20 let, které spousta z nich vyhrála…  „Holt se ukázalo, že čtvrtfinále je zase něco jiného než základní skupina. Stačí jedna prohra a je konečná,“ pochopil Tomáš Zohorna, jeden z nováčků a autor jediné branky do sítě USA.

5. Absence střelce

Týmu chyběl kanonýr typu Švéda Nyquista, který nejenže se 7 trefami vládne pořadí střelců, ale k tomu má úžasnou úspěšnost střelby blížící se hranici 40%! Tím šutérem měl být David Pastrňák, ale z jeho 28 ran (po Plekancovi 2. nejčastěji střílející v týmu) napnula síť jediná v zápase se Švédy. A tak byl kanonýrem týmu kapitán, který ale zároveň měl v popisu práce vydatně pomáhat obráncům a vepředu je zvyklý spíš hru tvořit. Stejně jako další člen elitního útoku Červenka.

Právě ve čtvrtfinále se ukázala absence hráče, jenž by na sebe vzal zodpovědnost a dal gól, jako klíčová. „Bohužel se nenašel nějaký střelec, který by dal druhý gól,“ přitakal i Plekanec. Tým najednou neviděl cestu, jak zápas zlomit. „Potřebovali jsme nějaký šťastnější gól, aby se odrazila nějaká střela,“ uvedl Červenka. Jenže jen čekat na to nejde a spoléhat už vůbec ne. Američané to vycítili a iniciativu převzali oni. „Kdybychom zvýšili na 2:0, bylo by to jiné. Pak se to trochu otočilo,“ všiml si také Vůjtek.

A asi nejlépe zhodnotil zápas i celý turnaj jednou větou: „Je to promarněná šance.“

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK