Prohra s Dány zamíchala sestavou. Nepříjemní Švýcaři na Čechy umějí

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Nedělní porážka s Dánskem, první na letošním světovém šampionátu, pobídla trenéry české reprezentace pozměnit sestavu. Střídání v brance je tradiční, vrátí se do ní zřejmě Pavel Francouz, nově se ale přeskupí i hráči v poli. Národní tým potřebuje ve svém závěrečném duelu skupiny A (11.15) porazit Švýcary v základní hrací době, aby ji vyhrál, aby odvrátil hrozbu stěhování na čtvrtfinále do Petrohradu, a aby se nemusel ohlížet na výsledek večerního duelu Rusko – Švédsko.

Michal Kempný (vlevo) a švýcarský kapitán Andres Ambühl v přípravě před šampionátem

Michal Kempný (vlevo) a švýcarský kapitán Andres Ambühl v přípravě před šampionátem,zdroj: Profimedia.cz

Má to ovšem pár háčků:

První – Švýcaři na turnaji prohráli v 60 minutách jen jediný zápas, s Ruskem 1:5, jinak obrali o body i Švédy, Lotyše, Dány… Remizovali celkem 4 ze 6 utkání.

Druhý – Ambühl a spol. stále hrají o postup do čtvrtfinále, k němu potřebují nad Českem zvítězit za 3 body. Národní tým tedy čeká vysoce motivovaný soupeř.

Třetí – Češi už nepříjemného protivníka neporazili na světovém šampionátu za 3 body dlouhých 8 let. Ani loni s Jágrem v sestavě se jim to nepovedlo, to alespoň v nájezdech ukončili sérii 3 porážek, nad nimiž ční ta čtvrtfinálová z MS ve Stockholmu 2013.

To není zrovna extrémně povzbudivý výčet…

Po nedělním nezdaru s Dány mířily do českého tábora časté dotazy ohledně možné změny nálady v týmu, který dosud jen vítězil. Trenéři dají celku impulz v podobě pozměněné sestavy. První řada, která reprezentaci táhne, zůstává pochopitelně beze změny, mezi libereckými křídly je zatím ve 2. útoku stále nedotknutelný trápící se Jan Kovář.

Koukal a Zohorna budou náhradníky

Přehází se 3. a 4. formace. Prvně jmenovanou vytvoří Lukáš Kašpar, Robert Kousal a Martin Zaťovič, jenž byl dosud 13. útočníkem. Tu další pak Richard Jarůšek, Radek Faksa a Tomáš Filippi. Náhradníky budou Petr Koukal a Tomáš Zohorna. „Chceme víc dostat do hry Martina Zaťoviče a dát Radka Faksu na post centra, který hraje v NHL daleko víc. Pak budeme řešit sestavu na čtvrtfinále,“ řekl asistent trenéra Jiří Kalous.

Češi se utkali se Švýcary v dubnu v Euro Hockey Challenge – ve Vispu prohráli 2:3, v Bielu zvítězili 2:1 v prodloužení. Tedy – výsledky nic moc. „Budou hodně nepříjemní, hrají fyzický hokej plný osobních soubojů. Jejich charakteristikou je především zarputilost a urputnost v osobních soubojích, na to se musíme připravit. Mají výborně poskládaný tým. Víme, že nás čeká hodně těžký zápas,“ uvedl Kalous.

Pokud národní tým získá alespoň bod, odvrátí hrozbu stěhování do Petrohradu a nebude muset čekat na výsledek zápasu Ruska se Švédskem. Vůjtkův výběr si může zajistit vítězství ve skupině už odpoledne jen v případě výhry za 3 body. Jinak bude čekat na rozuzlení do večera.

Ale i kdyby ne z jiného důvodu – Češi by měli vyhrát už kvůli kouči Vladimíru Vůjtkovi, který dnes slaví 69. narozeniny…

Pravděpodobná sestava: Francouz – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, Doudera – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, Birner – Kašpar, Kousal, Zaťovič – Jarůšek, Faksa, Filippi.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Švýcarská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK