Reprezentace je prý jako parta hladových vlků. Na Američany si věří

- MS v hokeji 2016 autor: knp

A zase ti „Amíci“… Potřetí za sebou se národní tým střetne v play off mistrovství světa s výběrem USA. Po předloňské výhře 4:3 ve čtvrtfinále a rok staré porážce na domácím šampionátu v boji o bronz se „hattrick“ završí dnes v 15.15 v Moskvě znovu ve čtvrtfinále.  Češi budou útočit na 3. účast v semifinále za sebou. Pokud uspějí, narazí v sobotu na lepšího ze souboje mezi Kanadou a Švédskem.

Obránce Jan Kolář (vlevo) v loňském duelu s USA v Praze o bronz

Obránce Jan Kolář (vlevo) v loňském duelu s USA v Praze o bronz,zdroj: iihfworlds2016.com

Až bezprostředně před utkáním bude jasné, jestli se na klíčovou bitvu postaví do branky Pavel Francouz, či Dominik Furch. „Už to víme, vědí to i brankáři. Dohodli jsme se na tom, že to soupeři nebudeme prozrazovat. Je to důležitý zápas, přeci jen se můžou podívat na různé situace. Nechceme, aby se to zveřejňovalo,“ vysvětlil asistent trenéra Josef Jandač.

Sestava bude stejná jako v závěru posledního duelu základní skupiny proti Švýcarsku (5:4). Třetí útok se tím pádem představí ve složení Lukáš Kašpar, Robert Kousal a Tomáš Zohorna, jak hrál převážnou část turnaje. Ve čtvrté formaci budou Martin Zaťovič, Radek Faksa a Tomáš Filippi. „Třináctým útočníkem bude Petr Koukal,“ uvedl Jandač. Další forvard Richard Jarůšek stejně jako 8. obránce Petr Zámorský zůstanou na tribuně.

Zatímco Češi ztratili ze 7 zápasů na turnaji jen 3 body, cesta Američanů do play off byla trnitá. Čtvrté místo ve skupině uhájili v úterý díky získanému bodu za porážku se Slovenskem 2:3 v prodloužení.

Včera navíc podstoupili 635 dlouhou cestu vlakem z Petrohradu do Moskvy a den před utkáním si ani nevyzkoušeli prostředí v Ledovém paláci, protože večerní trénink zrušili. Jandač nechce spekulovat o tom, jestli je cestování soupeře pro český tým výhodou. „Určitě je komfortnější zůstat, ale nedokážu říct, jestli to bude mít nějaký výraznější vliv v zápase,“ řekl kouč, který byl u zlatého triumfu v roce 2010.

Věřil, že tým potvrdí formu ze základní skupiny. „Všichni si uvědomujeme, že teprve teď pro nás začíná mistrovství. Je důležité, abychom zůstali v klidu a koncentrovaní. Snažíme se do mužstva dostat, aby tam nebyla žádná nervozita a přemíra tlaku. Věřím, že výkon ještě o stupeň zvedneme, aby to stačilo na úspěch v play off. Bude důležité, aby nám šly nohy. Když půjdou, věřím, že hokejově to dáme. Ale musíme bruslit. S přibývajícími zápasy se kumuluje únava u všech týmů a Američané mají mladé bruslivé mužstvo,“ podotkl.

Stačí zopakovat dosavadní výkony, soudí hráči

Odhodlání z hráčů sálalo. „Nepřijeli jsme sem vyhrát skupinu, my sem přijeli pro medaili,“ uvedl například Kašpar. Obránce Michal Kempný jej doplnil: „Máme výbornou partu hladových vlků. Chceme to urvat to za každou cenu!“

Češi věří ve své síly a systém hry. „Na turnaji jsme zapracovali celkově na herním pojetí. Vytvořili jsme si tvář. Když budeme hrát jako doposud, zvládneme to a postoupíme dál,“ řekl Michal Birner, jeden z 15 nováčků na MS na české soupisce. „Bude to boj,“ tušil Martin Zaťovič, který byl předloni v Minsku u čtvrtfinálové výhry nad USA 4:3 a o rok později i u porážky 0:3 v boji o bronz.

Kapitán Tomáš Plekanec na tým spoléhá. „Když budeme hrát tak, jak jsme hráli většinu zápasů v základní skupině, myslím si, že máme velkou šanci uspět. Když ten výkon budeme předvádět po celých 60 minut, mohlo by to být dobré,“ přemítal hráč, který byl i u úspěšného čtvrtfinále na MS v roce 2011 v Bratislavě (4:0), jedné ze 2 českých výher z posledních 4 vzájemných bitev.

A vyrovnaná je i bilance ze vzájemných duelů obou zemí na šampionátech: 18 zápasů, 9 výher Česka, remíza a 8 výher USA, skóre 56:56… Na kterou stranu se překloní po dnešním zápase?

Pravděpodobná sestava: Furch (Francouz) – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, Doudera – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, BirnerKašpar, Kousal, Zohorna – Zaťovič, Faksa, Filippi.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Americká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK