Šimkovi pomohla tvrdá sebekritika. A z deprese se dostal do euforie

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Národní tým jede, zdálo by se, že všichni hráči musejí být spokojení. Není to tak. Lépe řečeno nebylo tomu tak. Obránce mistrovského Liberce a nejužitečnější hráč extraligového play off Radim Šimek před zápasem s Norskem všechny překvapil, když své výkony otevřeně a nesmlouvavě kritizoval. Možná se však potřeboval jen vymluvit, svěřit se se svými pocity. Včera se podle svých slov cítil daleko lépe – a dokonce se dočkal premiérové trefy na šampionátu, když náramnou bekhendovou střelou pod břevno zvýšil na 5:0.

Radim Šimek v duelu s Nory

Radim Šimek v duelu s Nory,zdroj: Profimedia.cz

Šimek v celé sezoně a především v boji o titul zářil, stal se jednou z klíčových postav Bílých Tygrů v cestě za zlatem. Dočkal se i nominace na mistrovství světa, premiérový start na šampionátu mu ale nevycházel podle představ. Čekal od sebe víc.

Jako by mu přechod z Liberce, kde na něm hra stojí, do rychlejšího mezinárodního hokeje uškodil. Proto se 23letý obránce před duelem s Nory pokáral. „Musím být trochu sebekritický, moje výkony nejsou úplně optimální. Představoval bych si to jinak, musím hrát trochu líp. Kolikrát od sebe puky odpaluju. Celkově se necítím dobře, jako tomu bylo ve finále extraligy. Hledám se, takhle jsem se za celou sezonu necítil ani jednou,“ líčil dojmy ze startu turnaje, na němž je jedním ze 13 českých nováčků.

Přitom byl součástí týmu, která válel a uspěl ve 3 složitých duelech. Šimek si to ale příliš neužíval, trápil se výčitkami, že týmu příliš nepomáhá. „Je to o hlavě. Trochu jsem se ze všeho podělal,“ překvapil tvrdou sebekritikou. „Je to o 2 levely výš, těžko se s tím srovnávám. Jsou tady vyspělejší a zkušenější hráči. Je to hodně o sebevědomí. Jakmile si hráč nevěří, je to špatně,“ podotkl.

Nehrál tak špatně, jak říká, oponoval kouč Vůjtek

Kdyby se mu to stalo doma, šel by na oblíbené ryby, v Moskvě tu možnost neměl. „Teď to na mě padlo a nevím, kudy kam. Do zápasu s Nory musím vstoupit s pozitivním myšlením, zaměřit se na maličkosti. Musím si pomoct sám. A dostat se třeba do nějaké šance, aby hlava přepnula,“ předsevzal si.

No – a povedlo se! Šimek navíc svou možnost pohledně a zdárně zakončil. „Krásný pocit dát gól na mistrovství světa. Loni jsem se na to koukal a vůbec se mi nesnilo o tom, že bych mohl letos tady být a dát gól,“ rozplýval se. A pak vysvětlil i důvody, proč sáhl k sebekritice. „Nechci chodit okolo horký kaše. Když se necítím dobře, řeknu to na plnou hubu,“ prohlásil zpříma.

Před zápasem s Nory už vstal s tím, že musí myslet pozitivně. „Trenéři si mě vzali stranou a povzbudili mě, že hraju dobře, že to není tak špatný. Po rozbruslení jsem se dobře vyspal. Do utkání jsem vstoupil s chladnou hlavou, povedly se maličkosti, od kterých jsem se odrazil,“ ulevilo se mu.

Trenér Vladimír Vůjtek byl za jeho trefu rád. „Četl jsem jeho slova, trošku mě překvapilo, že se tak kriticky vyjádřil. Myslím si, že jeho výkon nebyl takový, jak ho okomentoval. Byl o hodně lepší, povzbudil zadáka Vůjtek.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK