Skutečně jsou Američané tak slabí? Pozor na Larkina! vědí reprezentanti

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Poslední roky neposílají na mistrovství světa tým, ze kterého by při pohledu na soupisku šla úcta a respekt, jako to platí třeba v případě Kanady, Ruska či Švédska. A přesto Američané právě s takovým výběrem začali vozit medaile: z minulých 3 šampionátů mají 2. Český tým přitom cenný kov získal naposledy před 4 lety… Loni mu v Praze sebrali naději právě Američané, kteří s podobně nečitelným výběrem měli být pro Jágra a spol. snadným soustem. Utkání však naprosto ovládli a zvítězili 3:0…

Dylan Larkin v zápase s Francií

Dylan Larkin v zápase s Francií,zdroj: Profimedia.cz

Na americké soupisce pro letošní MS rozhodně nenajdete plejádu hráčů, kteří by v klubech NHL patřili k tahounům. Nejproduktivnější v základní části byl centr Detroitu Dylan Larkin, který skončil se 45 body hluboko vzadu – až na 122. místě celkového pořadí… A 5 hráčů působí ještě v univerzitních týmech. S despektem se o čtvrtfinálovém soupeři vyjádřil třeba bývalý kouč národního týmu Alois Hadamczik.

Američané skutečně na turnaji nijak neoslnili, o postup bojovali do poslední vteřiny závěrečného duelu ve skupině se Slovenskem (2:3p). Prohráli i s Kanadou (1:5), s Finskem (2:3), s Německem (2:3), porazili jen Bělorusko (6:3), Francii (4:0) a Maďarsko (5:1).

Přesto se Češi mají na pozoru. Ti, kteří hráče soupeře znají, vědí dobře, že je není radno podceňovat. Upozorňují především právě na 19letého Larkina. „Je to výborný bruslař, prokázal kvality v Detroitu,“ zdůraznil Pastrňák, jenž na tým USA narazí ve čtvrtfinále MS podruhé během 4 měsíců. V lednu na šampionátu dvacítek v Helsinkách musel strávit porážku 0:7, zažil i prohru s USA 2:5 ve finále předloňského MS osmnáctek v Lappeenrantě.

Znovu se také potká Austonem Matthewsem, který je však v Rusku jen stínem hráče, jenž má být favoritem na pozici jedničky letošního draftu. A to je přitom na široké kluziště dobře zvyklý z působení ve švýcarském týmu Curych Lions. Fin Patrik Laine, s nímž má o nejvyšší místo na draftu soupeřit, podává na šampionátu nesrovnatelné výkony, je jednou z hvězd turnaje. Matthewsovi se však daří speciálně na Čechy. Letos nasázel dvacítce hattrick, před 2 roky ve finále osmnáctek se trefil 2x. „Je to výborný a chytrý hráč,“ podotkl Pastrňák.

Věkový průměr týmu: pouhých 23 let

V elitní řadě Američanů doplňuje Larkina a Matthewse kapitán Columbusu Nick Foligno, se 617 zápasy v NHL daleko nejzkušenější hráč výběru. Po kapitánovi Mattu Hendricksovi z Edmontonu je v 28 letech 2. nejstarším v týmu, jenž je s věkovým průměrem 23 let nejmladším na turnaji. „Mají výborné hráče, skvělý tým. Každý z nich bude nebezpečný. Jsou výborně bruslařsky vybavení, zápas bude hodně o bruslení,“ tušil Pastrňák.

V kádru soupeře je i jeho spoluhráč z Bostonu, útočník Frank Vatrano. „Má neskutečnou střelu, je to vidět i na tréninku, že to v ruce má. Je to výborný bruslař, strašně výbušný. Je to kvalitní hráč, jsem rád za něj, že dostal pozvánku do americké reprezentace,“ uvedl Pastrňák. Jeho hodnocení dokládá i fakt, že Vatrano v sezoně ovládl s 36 góly ze 36 zápasů tabulku střelců AHL.

Další české posily z NHL zmiňovaly jediné jméno. „Největšího bacha si budeme muset dát na Larkina, je hodně rychlý,“ prohlásil Radek Faksa, forvard Dallasu. Obránce Michal Jordán z Caroliny mluvil podobně. „Abych řekl pravdu, jejich soupisku moc neznám. Ale vím, že je tam Larkin, což je výborný bruslař. Na toho si musíme dát pozor, protože na širokém hřišti bude mít obrovskou výhodu,“ varoval hráč Caroliny.

Kouč John Hynes, jenž momentálně vede New Jersey Devils, má k dispozici 4 pamětníky loňského bronzového vítězství nad Českem: vedle zmíněných Hendrickse a Larkina to jsou ještě útočník Brock Nelson z New York Islanders a bek Connor Murphy z Arizony.

Do tehdejšího utkání šel zámořský soupeř také jako outsider, stejně jako dnes. Což třeba Michal Birner nepovažuje úplně za českou výhodu. „Oni si budou říkat, že se nemusejí ničeho bát. Půjdou si ‚zahrát‘ a budou nás chtít co nejvíc potrápit,“ uvedl. „Sice měli těžké zápasy, prohráli s Německem a jen tak tak to ubojovali se Slovenskem, ale o to to bude těžší pro nás. Z nich to spadne. Vědí, že nemají co ztratit,“ varoval.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Americká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK