Strašidelné ruské obléhání. Měl jsem černo před očima, přiznal Šimek

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Zkuste na sebe nabalit zhruba 10 kilogramů zátěže a s ní běhat na vzdálenost pár metrů v plném tempu 3 minuty v kuse. Doleva, doprava, dopředu, dozadu. Vydrželi jste aspoň 40 vteřin, než jste padli? Bravo! Právě jste absolvovali délku běžného hokejového střídání. A teď si představte, že čeští hokejisté museli v jednu chvíli duelu s Ruskem tenhle úkol v daleko vyšších obrátkách plnit 3 minuty v kuse!

Jan Kolář (v předklonu) byl jedním z pěti statečných, kteří odolali ruskému obléhání

Jan Kolář (v předklonu) byl jedním z pěti statečných, kteří odolali ruskému obléhání,zdroj: Profimedia.cz

Právě na tak dlouho (bez 8 vteřin) je domácí krátce po polovině utkání za stavu 0:2 zmáčkli v obranném pásmu. A zatímco oni stíhali střídat, posílat na led čerstvé hráče a čím dál víc soupeře umdlévali, Češi se marně snažili vyhodit puk ze třetiny.

Byl to téměř nehumánní akt v přímém přenosu. Jako kdyby do ringu na potácejícího se boxera nasazovali po chvíli vždy čerstvého a odhodlaného soupeře, který přidává další a další rány do bezvládného soka, jehož šance na přežití do příštího kola tím pádem s přibývajícím časem klesají. Jenže Češi tohle drcení přestáli bez úhony. „Čekali jsme, kdy nám to tam spadne. Kluci už lezli po kolenou,“ přiznal kouč Vladimír Vůjtek.

Bezvládná pětice nakonec puk vyhodila. Jedním ze statečných na ledě byl v tu chvíli bek Radim Šimek. „Byl jsem tam s Honzou Kolářem. Rusové měli střídačku u našeho pásma a vyměnili asi 4 lajny během 3 minut. Jenom jsem se modlil, abychom to dostali ven a ubránili to. Měl jsem černo před očima,“ líčil Šimek.

Podobně jako ostatní pak mimořádně dlouhé střídání ztěžka a dlouho rozdýchával. „Do konce třetiny jsem na led nešel, o přestávce jsem si dal nohy na lavičku, aby se trochu prokrvily a bylo to zase dobrý,“ popisoval.

Tlak, který Rusové hnáni svými fanoušky dokázali vyvinout, byl drtivý. „Naskočil jsem, byl tam kolotoč, jim se podařilo po jednom vystřídat. Jenom nás motali, my jen stáli, naštěstí jsme nedostali gól. Přitom už 2x doráželi do prázdné,“ připomněl Jarůšek.

Dominik Furch byl v palbě střel. Odolal. „Ale po fyzické stránce mi bylo nejhůř v celém zápase,“ svěřil se. Sám v ten moment zakusil, jak se asi cítili Rusové v celém zápase, i když byli vystaveni nepřímému presu. „Rusové byli tlačeni do vítězství, jsou na domácím ledě, na domácím mistrovství. Byli opravdu pod hrozným tlakem. My jsme podle novin mohli jenom překvapit, to se povedlo. O to je to sladší,“ těšilo Furcha.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK,Vlastní