Střelec McDavid má jako nejmladší hráč historie zlato ze všech kategorií MS

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Je mu teprve 19 let, ale už stihl 3x slavit titul mistrů světa. Kanadský talent Connor McDavid se po triumfu své země na šampionátu v Moskvě stal nejmladším hokejistou v dějinách, který dokázal zkompletovat sbírku zlatých medailí z MS osmnáctek, dvacítek i dospělých. Jednička draftu z loňského roku navíc ve včerejším finále proti Finsku (2:0) vstřelila vítěznou branku.

Rozhodující gól celého šampionátu. McDavid (č. 97) uklidil zblízka puk do finské branky

Rozhodující gól celého šampionátu. McDavid (č. 97) uklidil zblízka puk do finské branky,zdroj: Profimedia.cz

Byla to McDavidova první trefa na turnaji, na kterém předtím útočník Edmontonu nasbíral 8 asistencí. „Šťastně jsem se dostal k puku a dotlačil jsem ho tam. Není důležité, že jsem to byl zrovna já. Jsme mistři světa, máme zlaté medaile. To je to jediné, co nás zajímá,“ řekl po finále.

Ani svůj zápis do historie nepovažoval za důležitý. „Neřeším to. Byly to 3 různé týmy, pokaždé to bylo super. Je to skvělý pocit,“ prohlásil rodák z Richmond Hill, který na osmnáctkách triumfoval v roce 2013 a na dvacítkách loni.

McDavid ukázal své kvality i v první sezoně v NHL, ve které v dresu Edmontonu nasbíral ve 45 zápasech 48 bodů za 16 branek a 32 asistencí. Svůj první seniorský velký turnaj v dresu Kanady z osobního hlediska hodnotit nechtěl. „Je to těžká otázka. Bylo to o mužstvu. A přesně to se ukázalo ve finále. Bojovali jsme jako tým,“ prohlásil McDavid, který bude na zářijovém Světovém poháru v Torontu hrát za Tým Severní Ameriky, složený z hráčů do 23 let.

Ze zapomenutého teenagera oslavovanou hvězdou

Z kanadského týmu vyzdvihl brankáře Cama Talbota, který si ve finále při výhře 2:0 připsal 16 úspěšných zákroků a celkově už počtvrté na turnaji udržel čisté konto. „Byl neuvěřitelný. Skvělý. Finové měli sice jenom 15, 16 střel, ale zase to byly prvotřídní šance. Bylo parádní, jak chytal,“ ocenil McDavid.

Jeho přínos zase zdůraznil spoluhráč z útoku Mark Scheifele. Velký okamžik v podobě vítězného gólu prý talentovanému mladíkovi předpověděl. „Před utkáním jsem mu řekl, že mám pocit, že to bude jeho zápas. Je to neuvěřitelný hráč a ve finále byl úchvatný. Ukazuje to i na fakt, jak silná je to osobnost,“ uvedl Scheifele.

Další chválu přidala kanadská média. „Pár víkendů bruslil ve stínu a vypadal jako zapomenutý teenager. Odehrál 9 zápasů bez vstřeleného gólu, ale to nejlepší předvedl na závěr,“ uvedl list Calgary Herald. „Osmnáctiletý Patrik Laine byl se 7 góly vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje, což je neuvěřitelný příběh. Ale McDavid svým prvním gólem na turnaji rozhodl finále,“ podotkl moderátor televizní stanice TSN Bryan Mudryk.

Kanaďané během soustředění v Praze před šampionátem i v jeho průběhu v Petrohradu a v Moskvě vytvořili partu, na kterou bude McDavid rád vzpomínat. „Jsme pohromadě skoro měsíc a jako celý tým jsme se sblížili. Bylo to skvělé. Budu si to nadlouho pamatovat,“ dodal.

Tagy: Kanadská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK