Střílej! Jak chyběl kousek, aby gólman Francouz vstoupil navždy do dějin hokeje

VIDEO - MS v hokeji 2016 autor: knp

Ještě nikdy se žádnému brankáři v dlouhé historii předchozích 79. ročníků hokejového mistrovství světa nepovedlo vstřelit gól. Tenhle akt je u mužů s maskou velkou raritou. Ceněným, ale nikoliv vyžadovaným kouskem. Jejich role je přeci jen gólům zabraňovat a především – opačnou branku mají přes celé hřiště. Přesto se unikátní počin včera málem povedl strážci českých nadějí Pavlu Francouzovi.

Pavel Francouz a jeho nadějný pokus o vstřelení gólu.

Pavel Francouz a jeho nadějný pokus o vstřelení gólu.,zdroj: Profimedia.cz

Ten pomohl k výhře nad Švédy 4:2 celkem 26 zákroky a 2 minuty před koncem ji dokonce sám mohl zvýraznit. Soupeř při své dlouhé power play neuvážlivě nahodil z poloviny puk na českou branku a než dojeli jeho hráči do útočného pásma, Francouz měl dostatek času kotouč zastavit, stoupnout si, rozhlédnout se a… pak ho napadlo: Střílej!

Podívejte se na video Francouzova pokusu (v čase 114:58)

Cesta do protilehlé branky byla volná. Jako by se už Francouz nemohl dívat na to, jak jeho spoluhráči v útoku během 5minutové švédské hry bez gólmana míjejí prázdnou branku jeden za druhým. „Když to na mě Švédové hodili a měl jsem chvilku, zkusil jsem to. Bohužel mi puk sjel a šlo to vedle,“ komentoval svůj pokus. Jeho střela minula cíl o nějaké 3 metry. Hodně? Z pohledu historického významu okamžiku je to kousíček.

Soupeř mu pak dal i šanci na reparát. „Byla tam ještě jedna možnost, ale už jsem se rozhodl neriskovat a raději to zalehl,“ dodal Francouz. Jeho úsilí prožíval nejen z pohledu týmového úspěchu i kouč Vladimír Vůjtek. „Přál jsem mu to,“ řekl s úsměvem.

Francouz už měl v kariéře ke vstřelené brance ještě blíž. Dokonce ji vlastně dal, jen nebyla uznaná. Předloni v září se na začátku mistrovské sezony s Litvínovem trefil v Hradci Králové. Kotouč ovšem doklouzal za čáru pár desetin vteřiny po závěrečné siréně.

Bude u něj platit do třetice všeho dobrého? Šampionát ještě nekončí…

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK,Vlastní