Tu radost bych nepřeháněl, brzdí optimismus Červenka. Bez Furcha by prý Češi nevyhráli

- MS v hokeji 2016 autor: knp

V týmu plném nováčků patří k nejzkušenějším. I proto to byl on, kdo po senzační výhře 3:0 nad Rusy promluvil o tom, že nejdůležitější teď bude nepodléhat zrádnému dojmu, že veškerá dřina na turnaji skončila. Roman Červenka dobře ví, že tohle byl jen malý, i když velmi příjemný, úspěch.

Roman Červenka po vítězném zápase s Rusy

Roman Červenka po vítězném zápase s Rusy,zdroj: iihfworlds2016.com

Češi na úvod světového šampionátu zdolali největšího favorita na zlato a dali zapomenout na nepříliš povedenou úterní generálku proti Kanadě, do níž však nezasáhlo několik důležitých opor. Jednou z nich byl i Červenka, který se na dnešní výhře podílel gólem.

Přes překvapivou výhru 3:0 se forvard Chomutova drží při zemi. „Jsme samozřejmě strašně rádi, jak jsme to zvládli, ale tu radost bych nepřeháněl. Euforii musíme tlumit. Všichni dobře víme, že kolikrát se proti favoritům hraje líp,“ řekl po utkání.

Vítězové se shodli na tom, že klíčem k vítězství bylo úspěšné otupení očekávaného úvodního náporu sborné. „Přesně tak jsme to chtěli. Byli jsme připraveni na to, že Rusové po nás doma půjdou a budou si vytvářet tlak,“ uvedl Červenka. „Právě proto jsme chtěli být aktivní, abychom je do něj nepustili a nemohli hrát s pukem. Nebáli jsme se hrát a navíc nám pomohl první gól. Proti Rusům je vedoucí gól vždycky dobrý, protože pak musejí chodit do plných a vznikají v jejich obraně okénka,“ podotkl Červenka.

Sám se postaral o velmi důležitý druhý zásah – při přesilovce hned v nástupu do druhé dvacetiminutovky. „Po 1. třetině jsme si řekli, že bychom chtěli přesilovku trošku změnit,“ prozradil. Nyní věří, že se spoluhráči ještě početní výhody vypilují a budou v nich velkou hrozbou pro soupeře. „Rozhodli jsme v nich zápas, ale ještě to není úplně ono, pořád je na čem dělat. Hlavně jsme chtěli puky dostávat na bránu. Při gólu jsem viděl, že je před bránou volno a snažil jsem se jenom puk najít,“ líčil.

A vyzdvihl výkon brankáře Dominika Furcha. „Můžu mu jenom pogratulovat, podal parádní výkon. Nebýt jeho, nevyhráli jsme. Moc mu přeju, že mu první zápas na mistrovství světa, navíc proti domácím Rusům, takhle vyšel. To je fakt nádhera,“ ocenil Červenka.

Dalším soupeřem bude hned zítra Lotyšsko, které pořádně potrápilo Švédy a podlehlo jim až v prodloužení. „Bude to něco úplně jiného, budou hlavně bránit a bude to strašně těžký zápas. Chtělo by to zase dát první gól, aby se nám ulevilo. Může to být těžší zápas než dneska,“ varoval člen elitního českého útoku.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK