Vůjtek je před MS realistou: Favority nejsme, ale chceme překvapit

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Množství omluvenek od hráčů z NHL, ale i těch, kteří působí v evropských soutěžích, přimělo trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Vůjtka lehce pozměnit plány pro mistrovství světa. Zkušený kouč má v kádru pro turnaj v Moskvě a Petrohradu řadu mezinárodně neotrkaných hráčů a je mu jasné, že uspět nebude jednoduché.

Vladimír Vůjtek na české střídačce

Vladimír Vůjtek na české střídačce,zdroj: Profimedia.cz

"Původně jsme počítali s trochu jiným složením mužstva, ale po omluvenkách jedeme na šampionát v pozici, kdy nejsme favorité. Chtěli bychom ale favority potrápit a překvapit," řekl Vůjtek před dnešním odletem do Moskvy.

Ve 27členném kádru, z něhož se nejméně 2 hráči na šampionátu určitě nepředstaví, má hned 16 z nominovaných šanci na premiérovou účast na velké akci. "Mužstvo má velkou vůli něco dokázat. Je otázkou, jak na tom budeme po stránce hokejového umění. Uvidíme, jak to bude na koho působit. Kluci už ale mají něco odehraného a turnaje v sezoně zvládali. Věřím, že zvládnou i tohle," uvedl Vůjtek.

Zastavil se i u početných omluvenek. "Letos jich bylo trochu víc, než jsme čekali, ale takový je osud. Vzpomeňme si na rok 2010, kdy se taky omluvilo 25 hráčů a nakonec z toho bylo zlato," poukázal na zatím poslední titul českých hokejistů. "Šampionát je krátkodobá záležitost a otázka momentálního štěstí," podotkl kouč.

O českých ambicích podle všeho mnohé napoví už začátek turnaje. V pátek se národní tým utká s domácím Ruskem, poté s Lotyšskem a po dni volna nastoupí proti Švédsku. V prvních 4 dnech tak odehraje 3 zápasy, z čehož 2 soupeři patří k hlavním favoritům turnaje. "Na začátku můžeme překvapit a určitě by nám pomohlo, kdyby se nám podařilo jeden z těch těžkých zápasů vyhrát. Byla by to velká vzpruha pro další vývoj šampionátu," uvedl Vůjtek.

Netroufl si říct, zda bude výhoda, že Češi narazí na sbornou hned na začátku. "Budou na první zápas velice namotivovaní a budou chtít rozhodnout hned zpočátku. Pokud jim v tom zabráníme a povede se to, je možné, že zodpovědnost bude tak velká, že se s nimi bude dát hrát," přemítal.

Na loňském MS vedl reprezentaci Slovenska a předpokládal, že je to jeho poslední angažmá. Když ale nečekaně skončil na české střídačce Vladimír Růžička, stal se jeho nástupcem. "Počítal jsem s tím, že skutečně končím. Dostal jsme ale tuhle nabídku, tak si to o rok prodloužím. Chtěl bych se rozloučit úspěšným výsledkem," přál si Vůjtek.

Bývalý kouč Jaroslavle, Kazaně nebo Dynama Moskva se vrací do Ruska, kde se mu dařilo. Byl prvním zahraničním trenérem, jenž dovedl tým k vítězství v tamní Superlize. "Poslední šampionáty jsem měl vždy v rusky mluvících zemích nebo doma. Myslel jsem, že Ostrava je symbolický závěr, ale teď jedu do Moskvy, kde to znám. Je to příjemnější než být v cizí zemi," řekl.

Aktuálně má v kádru 27 hráčů, na soupisku jich může zapsat o 2 méně. Teoreticky ještě existuje šance, že by vedení reprezentace oslovilo hráče z klubů, které vypadnou ve 2. kole play off NHL. "Není tam moc na koho čekat. Kdyby někdo rychle vypadl, mohlo by se to ale stát," přiznal český kouč.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK