Vůjtkova lekce chladné rétoriky. Zatím jsme se jen zachránili, motivuje kouč

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Jeho tým odehrál ve 4 dnech duely se 3 nejtěžšími protivníky ve skupině mistrovství světa. Zvládl v nich nabrat 8 bodů, ztratil jen jediný s Lotyšskem. Snad aby reprezentanti nepropadli před blokem utkání se slabšími soupeři letargii, zvolil kouč Vladimír Vůjtek po triumfální výhře nad Švédy (4:2) zajímavou rétoriku. Místo hřejivými slovy o dobře odvedené práci uzemnil tým i fanoušky chladným projevem.

I jinak klidného kouče Vladimíra Vůjtka (vpravo) strhla síla momentu při obratu jeho svěřenců se Švédy

I jinak klidného kouče Vladimíra Vůjtka (vpravo) strhla síla momentu při obratu jeho svěřenců se Švédy,zdroj: Profimedia.cz

Má to pochopitelně logiku, vycházející z další nezbytné motivace týmu. Vůjtek je známý svým velmi opatrným postojem, zaobírá se spíš tím, co je, než tím, co by mohlo být. Daří se mu zachovat si odstup. Ovšem v té euforii po báječném obratu z 0:2 na 4:2 muselo být i pro něj těžké udržet si poker face.

Zvlášť, když z něj na střídačce při českých gólech emoce prýštily naplno. Po zápase byl ale racionálně chladný. „Bodů je pořád málo. Zatím jsme se zachránili. To je první krok. Další je postup do čtvrtfinále a pak boj o umístění. Každý zápas je o co hrát,“ řekl po utkání.

Poukázal i na to, že tým utrpěl zatím jedinou ztrátu s Lotyši po vítězství až po nájezdech. „Hraje se nám líp proti silným soupeřům. Musíme se teď připravit na další zápas a pokusit se v něm nějak suverénně zahrát,“ vzhlížel ke čtvrtečnímu duelu s Nory.

Upozornil na to, že duely s Norskem, Kazachstánem, Dánskem a Švýcarskem budou ještě hodně těžké. K tomu, aby šli Češi do čtvrtfinále a navíc se na něj nemuseli stěhovat z Moskvy do Petrohradu, mají ale s 8 body a skalpem Ruska nakročeno skvěle.

Přitom se Švédy rozehráli duel mizerně, po 1. třetině prohrávali 0:2. „Tak špatně jsme nehráli celou přípravu. Dělali jsme školácké chyby. Trošku jsme po té 1. třetině zvedli hlas,“ přiznal zkušený kouč, který příští úterý oslaví 69. narozeniny. „Chtěli jsme kluky nabudit, aby začali hrát to, co jsme hrávali. Rychlé rozehrávky, kolmo dopředu a rychlý přístup k hráčům.“

Gólmani? Intuice zatím vychází

Od prostřední části se Češi vrátili k výkonu z pátečního duelu s Rusy. „Velice dobře jsme se pohybovali, bylo vidět, že Švédům trošku docházejí síly. Povedlo se to otočit. Švédové měli den předtím zápas a síly jim docházely stejně jako nám s Lotyšskem,“ uvedl Vůjtek.

Tým podle něj ukázal charakter, ale důležité bylo, že měl ještě na obrat šanci. „Byli jsme v první řadě rádi, že to bylo po 20 minutách 0:2, a ne 0:5. To byl první moment, díky kterému jsme si říkali, že jsme ještě ve hře. Stav 0:2 ještě není takový, dá se jeden gól a všechno se mění. Neříkám, že jsme o tom byli přesvědčeni, ale věřili jsme tomu, že je možné ještě s tím zápasem něco udělat,“ poznamenal.

Neustále hráče proti silným sokům nabádá k sebedůvěře. „Bez ní není hokejista hokejistou. Musí si věřit, aby odvedl co nejlepší výkon, a ne, aby se bál nějakých momentů. Musí na mistrovství světa podat svůj špičkový výkon, jinak výsledek nebude,“ upozornil.

A byl rád, že vyšel tah se zařazením brankáře Pavla Francouze na základě toho, že mu sedl poslední duel se Švédy (7:1). „Shodli jsme se všichni 4 (trenéři) na jednom jménu. Vyšlo to z toho 2zápasu se Švédskem. Chytal velice dobře a vychytal je,“ přiblížil Vůjtek rozhodování se svými asistenty.

Podobně klapl i tah na úvodní duel s Rusy, v němž Dominik Furch uhájil čisté konto. „Rozhodujeme se den před zápasem, je to trošku intuice, oba jsou na vysoké úrovni a v podstatě stejných kvalit,“ porovnal gólmany národního týmu.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK