Vyhrát skupinu je parádní vizitka, míní Francouz. Ale na konci jsme se klepali

- MS v hokeji 2016 autor: knp

V závěru utkání se Švýcary dostal podle svých slov – s nadsázkou samozřejmě – gólman Pavel Francouz málem infarkt. Soupeř totiž z jasně vyhraného duelu udělal drtivým tlakem při hře bez brankáře drama, snížil z 2:5 na 4:5 a čeští reprezentanti nakonec nebyli v poslední minutě daleko tomu, aby ztratili výhru a tím pádem i jistotu celkového triumfu ve skupině mistrovství světa, kterou už měli téměř v kapse. Francouz ale společně s bránící pěticí úsilí Švýcarů přestál bez 5. inkasované branky a nakonec si mohl oddechnout.

Úsměvy na tvářích Jana Kováře (vlevo) a Pavla Francouze po vítězství nad Švýcary

Úsměvy na tvářích Jana Kováře (vlevo) a Pavla Francouze po vítězství nad Švýcary,zdroj: iihfworlds2016.com

I ve svém 4. startu na turnaji v Moskvě pomohl národnímu týmu k výhře. Ale… „Vlastní uvolněností jsme na sebe strhli lavinu, těžko se to zastavovalo. Momenty, kdy hrajeme 5 na 3 a oni nám jedou sami na branku, ty už se jen tak nezažijí,“ kroutil hlavou gólman. „Bylo vidět, že za tím Švýcaři šli. Hodně riskovali, vytěžili z toho 2 góly a najednou jsme se klepali. Do poslední chvíle jsme museli bojovat. Byla to dobrá lekce, že nesmíme polevit,“ připomněl, že Švýcaři potřebovali vyhrát za 3 body, aby prošli do play off.

Zápas přitom pro něj nebyl jednoduchý od začátku. V 1. třetině ho z brejku v první větší šanci překonal přesnou střelou Denis Hollenstein, celkově si přitom plzeňský rodák za úvodních 20 minut připsal jen 3 zákroky. „Je to těžké. Člověk stojí, nedostane se pořádně do toho a než se naděje, loví puk z vlastní sítě. Takových zápasů už jsem zažil iks. Ale zase bylo parádní koukat se z branky, jak jsme je točili a nepustili ze třetiny,“ vyzdvihl aktivitu spoluhráčů.

Národní tým nakonec dramatickou koncovku zvládl a bez ohledu na zbývající výsledky vyhrál skupinu, v což před začátkem turnaje fanoušci, ani odborníci nevěřili. „Je to super! Vyhrát takhle těžkou skupinu je pro nás parádní vizitka. Nesmíme se tím ovšem uspokojit. Minutku se v kabině zaradujeme a pak už budeme soustředit všechny síly na play off,“ uvedl Francouz, podle nějž bylo důležité, že hráči začínali každý zápas s pokorou a nelétali v oblacích. „Stále jsme se drželi při zemi,“ řekl.

Totéž bude platit i o čtvrtečním čtvrtfinále proti Američanů, kterým po doposud předvedených výkonech důvěřuje proti Čechům málokdo. „Je to mladý, talentovaný tým, hraje jiný hokej než v Evropě. Věřím, že když zůstaneme u naší hry, budeme hrát bojovně a semknutě, můžeme je porazit,“ byl opatrný.

Češi dnes měli hned několikanásobnou motivaci uspět. Vedle vítězství ve skupině jim šlo o to, aby se nemuseli na čtvrtfinále stěhovat do Petrohradu a zároveň chtěli výhrou dát symbolický dárek trenéru Vladimírů Vůjtkovi, který dnes slaví 69. narozeniny. „Chtěli jsme pro něj vyhrát, abychom mu udělali radost. Teď bude trochu upocenější, než čekal. Může se však radovat. V závěru to ale bylo o infarkt,“ dodal Francouz s úsměvem.

Tagy: Česká hokejová reprezentace Švýcarská hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK