Začíná MS, Češi jdou na Rusy. Pokud je neporazíte, vylijeme na vás kotle žluči, žhnou ruská média

- MS v hokeji 2016 autor: knp

Jeden z klasických zápasů. Bitva „s Rusáky“. Takhle ostře začne v 19.15 jubilejní 80. mistrovství světa v hokeji pro českou reprezentaci. Pro tu, od které se nic moc nečeká. Pro tu, kterou oslabila řada omluvenek. Pro tu, která navzdory tomu všemu po sobě samé chce ukončit čekání českého hokeje na medaili z velké akce po 4 letech. Pro tu, jež obávané Rusy, kteří se na domácím turnaji pyšní týmem s Dacjukem, Mozjakinem a dalšími, porazila 5x z posledních 6 zápasů.

Tomáš Zohorna (nahoře) v dosud posledním zápase s Rusy, v němž Češi v prosinci slavili v aréně Ledovyj dvorec výhru 4:2

Tomáš Zohorna (nahoře) v dosud posledním zápase s Rusy, v němž Češi v prosinci slavili v aréně Ledovyj dvorec výhru 4:2,zdroj: Profimedia.cz

Na to už se ale dnes večer nikdo ptát nechce. „Všecko se maže. Přijeli jim hráči z NHL,“ komentoval trefně český trenér Vladimír Vůjtek hlavní rozdíl v porovnání s posledními střetnutími. Moskevská aréna Ledovyj dvorec pro 12 000 diváků bude praskat ve švech, všichni očekávají od svých miláčků jediné: úspěšný vstup do turnaje a skalp neoblíbených Čechů. Bude to skutečně tak jednoznačné?

Proti stojí nejen vzájemná bilance z této sezony s týmem Vladimíra Vůjtka (3 prohry ze 4 zápasů), jenž zná ruský hokej díky veleúspěšným letům v KHL dokonale, ale i mizérie sborné v nové hale. Rusové v paláci, vystavěném speciálně pro šampionát, prohráli 4 z 5 utkání.

V leckom navíc rezonují vzpomínky na minulé mistrovství, jejž Rusko hostilo před 9 lety a bralo „jen“ bronz. Nebo na předloňskou nepovedenou olympiádu v Soči, s níž se rozloučilo už ve čtvrtfinále. O šampionátu v Petrohradu 2000 a potupném boji týmu nastřískaném hvězdami o holou záchranu ani nemluvě.

Letos tlak a očekávání okolí nejsou o nic menší… „Jestli s Čechy prohrajeme, fanoušci a novináři vylijí na ruské hráče kotle žluči,“ předpověděl sledovaný server Gazeta.ru.

Večerní zápas bude především o Rusech. Ti budou v daném složení hrát poprvé právě až proti Plekancovi a spol. V přípravě podlehli Švédům i Finům. Podle expertů jim haprují hlavně přesilovky i oslabení. Herní systém prý přijde až během turnaje.

Plekanec: Oni mají talent od boha, my jsme bez hvězd

A Češi? Ti jdou do zápasu s pokorou. „Když se podívám na ruskou soupisku, každé jméno je talent od boha. Víme, že budou technicky skvěle vybaveni, jsme na to připraveni,“ řekl kapitán Tomáš Plekanec. Když podle něj dají Rusové brzký gól, těžko se budou zastavovat. Když ne, naopak znejistí. „Díváme se jen na 1. třetinu, to bude pro nás strašně důležité. Pak se bude hrát dál," prohlásil.

V hodnocení svého celku byl možná až příliš skromný. „Jsme tady jako tým, nemáme žádné hvězdy jako třeba Rusko, Finsko a Kanada,“ uvedl tahoun Montrealu, který s „céčkem“ na hrudi povede národní tým na šampionátu podruhé v kariéře. V roce 2012 ve Stockholmu a Helsinkách s ním došel k bronzu. Podobné ambice by podle Plekance měla mít reprezentace i letos. „Český hokej má pořád na to, aby jezdil pro medaile. Uděláme vše pro to, abychom po delší době po nějaké sáhli. Říkat, že jedeme vyhrát mistrovství, asi nebudeme, ale všichni to někde v sobě máme,“ prohlásil.

Česká sestava zůstává v tajnosti. Až bezprostředně před zápasem bude jasné, zda v brance nastoupí Pavel Francouz, či Dominik Furch. „Byli bychom hloupí, kdybychom prozradili soupeřům, kdo bude chytat. Připravili by se. Je v tom trochu taktiky,“ uvedl Vůjtek.

Pravděpodobná sestava: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, Birner – Kašpar, Kousal, T. Zohorna – Jarůšek, Koukal, Sekáč.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: ČTK