Jak se vyhnout olympijské ostudě? Jihokorejský hokej má spasit kanadská krev

- MS v hokeji 2016 autor: Petr Widenka

Jihokorejští hokejisté si nikdy nezahráli na mistrovství světa nebo olympiádě. To se ale změní za dva roky na domácích hrách v Pchjongčchangu. Reprezentanti asijské země se v základní skupině utkají s Kanadou, Českou republikou a Švýcarskem. Aby jejich představení neskončilo naprostou potupou, snaží se jihokorejský olympijský výbor zlákat do národního celku i hráče z ciziny.

Hokejisté Jižní Koreje loni postoupili do Divize A mistrovství světa

Hokejisté Jižní Koreje loni postoupili do Divize A mistrovství světa , zdroj: Profimedia

Národní olympijský výbor se v polovině ledna obrátil na vládní představitele se žádostí o přidělení občanství dvěma kanadským hokejistům, kteří aktuálně působí v týmu Anyang Halla.

Netrvalo to dlouho a jména Matt Dalton a Eric Regan mohla být zapsána na soupisku reprezentačního týmu. Oba hráči už dokonce absolvovali tři zápasy pod zástavou své nové domoviny.

Hokejový Marco Polo

Devětadvacetiletý Dalton procestoval takřka půlku planety, než ho vítr zavál do Jižní Koreje. Kanadský gólman v roce 2009 podepsal smlouvu s Bostonem Bruins, leč v dresu Medvědů si nikdy nezahrál.

Místo toho působil dvě sezony v nižších severoamerických soutěžích a jakmile mu vypršel kontrakt, rozhodl se pro odchod do KHL. Po třech letech v Rusku se pak v roce 2014 dohodl na spolupráci s jihokorejským mužstvem Anyang Halla.

Ani o dva roky mladší obránce Eric Regan si svůj sen o NHL nesplnil. Po několika letech strávených v americké ECHL zamířil v roce 2011 do Německa, kde se upsal třetiligovému Hannoveru.

Hokej u našich západních sousedů ho ale rychle omrzel, když po dvou sezonách kývl na nabídku japonského klubu Nippon Paper Cranes. No a odtamtud to do Jižní Koreje už bylo jen co by kamenem dohodil.

Pět vlků

Dalton s Reganem by měli zlepšit konkurenceschopnost Jihokorejské reprezentace, jejíž dres oblékají i další tři rodilí Kanaďané - Michael Swift, Brock Radunske a Bryan Young.

Doposud největšími úspěchy na poli hokeje jsou pro Jižní Koreu čtyři bronzové medaile z asijských zimních her. Ta poslední se datuje do roku 2011, kdy reprezentační mužstvo přivezlo cenný kov z turnaje v kazašské Astaně.

Tagy: Jižní Korea zimní olympiáda kanadský hokejista

Zdroje: Vlastní,Inside the Games