Strhující bitva o vedení ve skupině. Češi otočili duel se Švédy z 0:2 na 4:2!

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 5. 2016 23:28) - MS v hokeji 2016 autor: knp

Bídná úvodní část a skóre 0:2. K tomu neoblíbený soupeř na druhé straně. Ani za takových okolností se národní tým nepoložil. A v překotné bitvě o vedení ve skupině A světového šampionátu otočil 4 góly i zásadně zlepšenou hrou duel se Švédy na 4:2. Přiblížil se tak nejen triumfu ve skupině a výhodě necestovat na čtvrtfinále do Petrohradu, ale také po 4 letech a 5 zápasech ukončil čekání na skalp Tre Kronor na velké akci. Oba rozdílové góly dal Michal Birner.

Jak se český tým povede s neoblíbeným soupeřem? Švédové jsou posledním silným sokem ve skupině

Jak se český tým povede s neoblíbeným soupeřem? Švédové jsou posledním silným sokem ve skupině , zdroj: Profimedia

Češi před zápasem poukazovali na soupeřovy skvělé přesilovky, přesto jej během úvodních 10 minut pustili do 2. A tu druhou za příliš mnoho hráčů na ledě zužitkoval tečí Gustafssonovy vysoké střely Rosén.

Národní tým si pak zahrál také 5 na 4 za ještě bizarnější důvod – za opakované špatné postavení na vhazování. V nadějné pozici se ocitl Plekanec, jeho pohotovou teč Jeřábkova pasu však Markström kryl. Druhá přesilovka Vůjtkova výběru dopadla mnohem hůř. Řepíkovi na modré čáře přeskočil puk hokejku a únik 2 na 1 vyřešil Lundberg krásným blafákem pouhých 8 vteřin před koncem úvodní části.

V té další reprezentace ovšem výrazně vylepšila hru a dostala Švédy pod drtivý tlak. Ještě před ním propásl obrovskou šanci Červenka, jehož Plekanec našel úplně volného před Markströmem. Jarůšek následně trefil tyčku.

Fantastických 11 českých minut

Češi pak sevřeli Švédy na téměř 2 minuty v jejich obranném pásmu a vysílené pětici zasadil úder Pastrňák. Červenka mu od zadního mantinelu poslal krátký pas před branku a 19letý talent z voleje vsítil svůj premiérový gól na MS. Za 9 vteřin mohl vyrovnat Birner, který vtrhl do švédské obrany, ovšem svůj blafák nedotáhl. Jeho tým byl v této pasáži neúprosný, jasně lepší. Birnerovy chvíle měly teprve přijít…

Další souvislé a velmi dlouhé obléhání švédské branky korunoval soubor v červeném vyrovnávací brankou. Jeřábek vystihl od modré čáry krásnou ulici mezi bránícími hráči, našel Kováře, a ten šikovnou tečí podpořil českou euforii.

Tu neutlumilo ani další vyloučení, ba naopak. Birner totiž v oslabení ujel po téže dráze jako v 1. části Švédové a jeho akce dopadla ještě efektněji. Útočník mistrovského Liberce si zpětným manévrem na bruslích položil obránce a pak vypálil nechytatelně pod břevno. Obrat z 0:2 na 3:2 stihla reprezentace za 11 minut a 14 vteřin!

Gólu se málem dočkal i Francouz

Žlutomodrý celek po 2. přestávce odpověděl zvýšeným úsilím, aktivním napadáním a tempo hry nabralo závratnou rychlost. Češi se kolikrát nemohli vymanit z presu, ale jejich nepřesnosti protivník nevyužil. Z obrany naopak Plekanec a spol. utíkali k nebezpečným kontrům.

S přibývajícím časem visel čím dál víc ve vzduchu 4. český zásah, jenž byl duel zlomil. Celkem 3x neuspěl Jarůšek a největší příležitost měl Červenka. Jeho střela prošla Markströmovi mezi nohama, puk však neměl sílu a rychlost na to, aby doklouzal za čáru.

Národní tým se přesto v 55. minutě dočkal. Švédové po Řepíkově tvrdém fyzickém střetu se soupeřem s pukem ztratili ve středním pásmu kotouč a Birner se svým dalším nádherným gólovým švihem pod horní tyčku pasoval na hrdinu večera.

Markström vzápětí opustil branku a začala dlouhá power play Tre Kronor. Nepřinesla jim nic. Naopak do prázdné klece se přes celé hřiště zkoušel trefit i gólman Francouz (!), jenže minul. Nakonec jej to mrzet příliš nemuselo.

Skončila tak série švédských úspěchů ve vzájemných duelech na velkých turnajích. Od roku 2012, kdy s Čechy vypadli na domácím MS ve čtvrtfinále, je na nich porazili 5x v řadě.

Výsledek – skupina A:

Česko – Švédsko 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Kovář (Jeřábek, Birner), 38. Birner, 55. Birner – 10. Rosén (E. Gustafsson II, Wennberg), 20. Lundberg (Sjögren). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sidorenko (Běl.) – McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 7780.

Sestava: Francouz – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, Doudera – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, Birner – Kašpar, Kousal, Zohorna – Jarůšek, Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: Vlastní