Famózní Furch a ruské fiasko! Češi na úvod MS pokořili největší favority turnaje 3:0!

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 5. 2016 22:58) - MS v hokeji 2016 autor: knp

Čeští hokejisté potvrdili, že se jim na Rusy daří. V úvodním utkání národního týmu na 80. mistrovství světa je porazili 3:0 a byla to jejich 6. výhra z posledních 7 vzájemných duelů. Se 13 debutanty (z 20 hráčů!) na šampionátu totálně zaskočili největšího favorita turnaje se spoustou ostřílených hvězd v sestavě. A Dominik Furch ve svém premiérovém startu na MS rovnou udržel svou první nulu v národním týmu!

Richard Jarůšek slaví první gól v ruské síti

Richard Jarůšek slaví první gól v ruské síti , zdroj: Profimedia

Do poslední chvíle tajil kouč reprezentace Vladimír Vůjtek jméno brankáře, kterému dá pro start turnaje důvěru. Nakonec ukázal na 26letou oporu Avangardu Omsk, jež dostala přednost před Pavlem Francouzem, který také působí v KHL. S výborným Furchem v brance pak Češi vykročili lépe než domácí opěvovaný tým.

Furch v národním týmu debutoval teprve loni na listopadovém turnaji Karjala. Ovšem s Rusy má pozitivní zkušenost: v prosinci právě v aréně Ledovyj dvorec, kde se hrálo i dnes, přispěl v rámci turnaje Channel One Cup k výhře českého výběru 4:2.

A tentokrát se mu vedlo ještě lépe. Rusové měli v úvodní části víc střel, Furch však odolal. Daleko nadějnější pozici si vytvořili výborně hrající Plekanec s Červenkou. Odkryté levé strany útočného pásma ale nevyužili a stejně dopadly i obě české přesilovky.

Těsně po té druhé však Jan Kovář v 15. minutě krásně napříč pásmem našel obránce Tomáše Kundrátka a jeho tečovaná střela skončila mezi nohama gólmana Sergeje Bobrovského. Douderova rána pak prošla těsně vedle levé tyče ruské branky.

Největší šance Rusů? Břevno

Třetí početní výhoda už Čechům vyšla. Jeřábek v 21. minutě vypálil od modré a odražený kotouč poslal do branky Červenka. Jeho parťáci z elitního útoku Plekanec a Pastrňák mohli vzápětí zvýšit na 3:0, jenže prvně jmenovaný minul v situaci 2 na 1 Pastrňákovu nastavenou hůl před odkrytou brankou. V následujícím střídání si role prohodili, tentokrát Plekanec nezacílil do volné ruské klece. Domácí hvězdný soubor byl v těch chvílích zcela zkoprnělý.

Začaly jej mohutně povzbuzovat vyprodané ochozy, tým však zvedla až přesilovka při Červenkově vyloučení. Po jeho vypršení krátce po polovině utkání se do největší šance sborné dostal Mozjakin, Furcha však zachránila horní tyčka.

Deprimovaný favorit zkusil Čechy zlomit tvrdostí, pak je dusil nepředstavitelným tlakem, během nějž je bez 8 vteřin celé 3 minuty v kuse nepustil z obranného pásma! Totálně vyždímané pětici pomohl gólman Furch, obětavost i štěstí.

Na začátku závěrečné části se Rusové dostali na 18 vteřin k přesilovce 5 na 3, čeští hráči v poli v této pasáži mnohdy ani nevěděli, jak soupeřovy šance přestáli. Stačilo se však podívat na sebejistého a klidného Furcha, jenž velkým nápisem STOP zezadu své helmy dával domácím jasně najevo, jak u něj jejich snažení dopadne.

Senzační triumf pečetil v předposlední minutě gólem na 3:0 do prázdné branky Michal Birner.

Výsledek – skupina A:

Rusko – Česko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Kundrátek (Kovář, Kempný), 21. Červenka (Jeřábek, Pastrňák), 59. Birner. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Wehrli (Švýc.) – Nieminen (Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 9693.

Sestava: Furch – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kundrátek, Kempný, Doudera – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, Birner – Kašpar, Kousal, Zohorna – Jarůšek, Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Tagy: Česká hokejová reprezentace MS v hokeji 2016

Zdroje: Vlastní